SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Kulübü Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı yapıldı. Fenerbahçe Faruk Ilgaz Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen toplantının kongre divan başkanlığına Vefa Küçük seçildi. Toplantıda yönetim kurulu, mali faaliyetlerinden dolayı oy birliğiyle ibra edildi.

Kulübün 2014’deki 271 milyon 650 bin liralık bütçesi de aynı şekilde oy birliğiyle kabul edildi.

Sakin bir ortamda yapılan toplantıda konuşan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Brezilyalı futbolcu Diego Ribas ile her konuda anlaştıklarını söyledi. Diego transferiyle ilgili tüm prosedürlerin yerine getirildiğini kaydeden Yıldırım, “İmzayı atmadığımız için KAP’a bildirmedik. Büyük ihtimalle ay sonunda veya temmuz başında gelecek” dedi.

Fenerbahçe Kulübü olarak Diego dışında transfer yapmayacaklarını vurgulayan sarı-lacivertli kulübün başkanı, “Futbol AŞ olarak bunun dışında hiçbir transfer yapmayacağız. Bu seneye tek transferle gireceğiz. Caner’le de bizim istediğimiz şartlarda anlaşma sağlanmıştır” diye konuştu.

VERGİ KONUSU

Kulüp olarak ödedikleri vergi konusunda açıklamalarda bulunan başkan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Bazı kulüplerin yaptığı gibi transfer çalışmaları, kulüpleri batağa götürür. Batmamak için tek çare var; devlete ve şahıslara da bu olabilir. Devlete olan görevleri yerine getirmezseniz o zaman bu çözüm yeterlidir. Bundan da kimse rahatsız olmaz. Ama biz rahatsız oluyoruz. Biz hukuk kuralları içinde kulübümüzü, tüzüğümüze, Türkiye’nin medeni kanunu ve diğer bizi bağlayan kulüpler yasalarıyla ilgili federasyon, UEFA; kuruluşlarla ilgili yasalar çerçevesinde kulübü idare etmeye çalışıyoruz. Vergi vereceğiz, vermeye devam ediyoruz. Fenerbahçe geçen yıl 94 trilyon lira vergi ödemiştir. Bir önceki senede 87 trilyon vergi ödemiştir. Toplarsanız iki yılda 100 milyon dolara yakın vergi ödemiştir.”

VİLLA KONUSU

Aziz Yıldırım, kulübün kullandığı Tuzla’daki villalarla ilgili konuya da açıklık getirdi. Özellikle gelen yabancı oyuncuları rahata alıştırdıklarına dikkati çeken Yıldırım, “En lüks yerde oturmak istiyorlar. Mecburen kabul ediyorsunuz. Evler alalım dedik. 8 villayı Ali Yıldırım kulübe sattı, evler bana kaldı. 7 sene oldu. Keşke Fenerbahçe’nin çok evleri olsa. 7 senede 3 milyon 360 bin lira kira geliri sağlamışız. Fenerbahçe’nin ödemesi gereken parayı ödeyeceğim, şahsıma alacağım. Kira bedeli de kulübe kalır ama ‘şimdi kalsın’ derseniz, param çok olduğunda hibe ederim. Karar sizin. Bana iade ederseniz mutlu olurum. Satılmasına izin verin. Satılana kadar Fenerbahçe kullansın” ifadelerini kullandı.

Yıldırım’ın konuşmasının ardından villaların kendisine satılması için oylama yapıldı. Üyeler, yönetim kuruluna bu konuda oy birliğiyle yetki verdi.

Yayınlanma Tarihi:11:45,