SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Düzce’de bulunan Cumayeri Kaymakamı Murat Güven, ilçelerinde rafting sezonunun Mart, Nisan ve Mayıs ayları olduğunu belirterek, yağışlardan dolayı sezonun haziran ve temmuz aylarına kadar uzadığını söyledi.

Su seviyesinin ve hava sıcaklığının da en uygun koşullarda olduğunu ifade eden Güven, rafting için en elverişli ortamlardan birine sahip olduklarını vurguladı. Rafting turizmini korumak ve geliştirmek için yapılan faaliyetler hakkında bilgi veren Güven, şöyle konuştu:

“Güvenlik önlemleri kapsamında İlçe Sportif Turizm Denetleme Kurulu’nu oluşturduk. Kurul vesilesiyle rutin kontrollerimizi yapıyoruz. Malzemelerin yeterli seviyede, rehberlerin belgelerinin olup olmadığını ve işletmeleri denetliyoruz. Kurulun başkanlığını ben yürütüyorum. İşletmelere yeterlilik belgesi veriyoruz. Bu belgeyle İl Turizm Komisyonu’ndan nihai belgeyi almış oluyorlar. Belge verildikten sonra oluşturduğumuz kurulla denetimlerimize devam ediyoruz. Bugüne kadar tesislerde herhangi bir sıkıntı yaşamadık.”

Rafting İl Temsilcisi Şerif Ali Karanfil da mayıstaki yağışların endişelerini sevince çevirdiğini dile getirdi.

“Nisan seviyesinin dahi üzerindeki seviyede rafting yapıyoruz” diyen Karanfil, “Sezon, 45 ila 60 gün uzadı. Bu da rafting severlere bizden müjdeli bir haberdir” ifadesini kullandı.