SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Rüşvet iddiaları boyut değiştirdi

Rüşvet iddiaları boyut değiştirdi

Asya Olimpik Komitesi Başkanı Sabah, Katar'ın para ile oy satın aldığı iddialarını sert bir dille eleştirdi.

Asya Olimpik Konseyi Başkanı Ahmed el Fahad el Sabah, Katar’ın, “2022 Dünya Kupası evsahipliğini rüşvetle kazandığı” iddialarını, “ırkçı saldırılar” olarak niteledi.

Katar Olimpiyat Komitesi, el Sabah’ın Asya Olimpik Konseyi’nin Kuveyt’te düzenlenen olağanüstü toplantısında yaptığı açıklamaları yayımladı. Katar’ın 2022 Dünya Kupası evsahibi olarak kalması için tüm gücüyle mücadele edeceğini vurgulayan Kuveyt uyruklu Sabah, İngiliz basınında yer alan rüşvet iddialarıyla ilgili, “Bunlar sadece Katar ve Araplara karşı ırkçılıktır. Bu grupların temelsiz ve haksız nefretlerini gösteriyor” dedi.

“Katar’ın aleyhine yapılan tüm ırkçı saldırılar ve girişimlere karşı duracağız” ifadelerini kullanan el Sabah, “Kimse, Katar’dan 2022 Dünya Kupası evsahipliğini alamaz” ifadelerini kullandı.

Katar’daki yetkililer ve Asya Futbol Konfederasyon Başkanı Selman bin İbrahim el Halife ile yoğun iletişimde olduğunu belirten el Sabah, “Katar’ı desteklemeye devam edeceğiz. İnşallah, 2022’de de Doha’da buluşacağız” şeklinde devam etti.

Ulusal Olimpik Komiteler Birliği başkanlığını da yürüten el Sabah, dünya spor çevrelerinde etkin bir isim olarak anılıyor ve Asya Futbol Konfederasyonu Başkanı Selman’ın seçilmesinde katkı sağladığı ileri sürülüyor.

“Batı dünyası uzun zamandır Araplara karşı ırkçı tavır takınıyor” iddiasında bulunan el Sabah, Brezilya’nın evsahipliği sürecinde yapılan çarpıklıklar ve hatalar olduğunu, ancak bunun hakkında kimsenin konuşmadığını kaydetti.

SCOLARI: FİNALDE BREZİLYA-ARJANTİN OYNASIN / TIKLAYINIZ

BABANGIDA: NİJERYA ÇEYREK FİNAL OYNAYABİLİR / TIKLAYINIZ

İNANMAYA BAŞLAYIN: KARŞINIZDA KUNG-FU YAPAN KALECİ / TIKLAYINIZ