SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Bu tohumlar olimpiyat şampiyonu olacak”

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri'nin sporcu yetiştirme kapsamında önemli roller üstlendiğini söyledi.

Güncellenme: 11:12, 05/06/2014
“Bu tohumlar olimpiyat şampiyonu olacak”

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Olimpik Başarı Programı kapsamında faaliyetlerine devam eden Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri’nin (TOHM), Türkiye’nin marka sporcular yetiştirmesi noktasında önemli roller üstlendiğini vurguladı.

Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, sadece şahıslar üzerinden kazanılan geçmiş başarılar yerine, akademik koordinatörler ve tecrübeli antrenörler nezaretinde, bilimsel temellere dayanan antrenman programlarıyla geleceğin olimpiyat şampiyonlarının temellerini attıklarını belirterek, “Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Olimpik Başarı Programı kapsamında faaliyetlerine devam eden TOHM, Türkiye’nin marka sporcular yetiştirmesi noktasında önemli roller üstleniyor. TOHM’larda spora kazandırılacak gençler, sadece Türkiye’nin sportif başarısını arttırmakla kalmayacak. . Bu proje, gelecek nesillerin sporla bütünleşmesi ve Türkiye’de sporun bilimsel veriler ışığında analizlerle yapılması adına büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Şu ana kadar TOHM’larda çalışmalarını sürdüren 13 sporcunun çeşitli branşlarda Avrupa ve dünya şampiyonalarında derece aldığının altını çizen Bakan Kılıç, bunun yanı sıra 6 sporcunun Çin’de düzenlenecek 2. Gençlik Olimpiyat Oyunları’na katılım hakkını elde etmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek, şöyle devam etti:

“16 il, 17 branş, 706 sporcu…TOHM’larda 17-21 yaş aralığındaki yetenekli ve başarılı sporcuların yatılı veya gündüzlü olarak istihdamı sağlanıyor. Proje kapsamında bugün itibarıyla 16 ilde, 17 branşta, 540’ı yatılı, 166’sı gündüzlü olmak üzere toplam 706 sporcu ile faaliyetler devam ediyor. Var olan illerimizin yanı sıra Ankara merkez il olmak üzere, paralimpik branşlar için Aksaray’da, diğer branşlar için Diyarbakır, Muğla ve Bolu illerimizi proje kapsamında planlamaya aldık. Buralarda da faaliyete geçmek üzereyiz.”

Sporcuların, bilimsel veriler ışığında hazırlandığını kaydeden Kılıç, 2016 Rio ve 2020 Tokyo Yaz Olimpiyat Oyunları başta olmak üzere uluslararası arenada yarışacak ve madalya kazanabilecek sporcular yetiştirmek amacıyla yola çıktıklarını vurguladı. Kılıç, şunları kaydetti:

“Sadece şahıslar üzerinden kazanılan başarılar yerine, akademik koordinatörler ve tecrübeli antrenörler nezaretinde bilimsel temellere dayanan antrenman programlarıyla, geleceğin olimpiyat şampiyonlarının temellerini atıyoruz. Tüm bu çabalarımızın meyvesini alacağımıza inanıyorum. Emin olun ki ülkemizi, güzel bir sportif gelecek bekliyor.”