SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Brezilya’da büyük isyan!

Brezilya’da büyük isyan!

2014 Dünya Kupası'nda ev sahipliği yapacak olan Brezilya'da muhalif kanat eylemlerini sürdürüyor...

12 Haziranda’da başlayacak Dünya Kupası öncesi Brezilya’daki muhalif kanat eylemlerini sürdürüyor.

Dün de 10 bin kişi açılışın yapılacağı İtaquirao Stadı’na çıkan yolları kapattı. Eski bir gerilla olan Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rosseff’in en büyük güvencesi ise halkın futbola olan sevgisi. Rosseff’e göre bu sevgi kupa başladığında protestoların bıçak gibi kesilmesini sağlayacak. Kupa öncesi hükümeti köşeye sıkıştıran polis sendikası ise grev tehtidiyle istediği zam oranını alarak grev kararından vazgeçti.

2014 FIFA Dünya Kupası geri sayımında son bir haftaya girilirken Brezilya’da tansiyon yükselmeye devam ediyor. Kupaya harcanan paralardan rahatsız olan binlerce Brezilyalı, eğitim, sağlık ve sosyal konutlara daha fazla bütçe ayrılması talebiyle yine sokaklardaydı.

Çatısız İşçiler Hareketi’nin (MTST) çağrısıyla 10 bin kişi açılışın yapılacağı İtaquirao Stadı’na çıkan yolu trafiğe kapadı. Akşam saatlerinde Vila Matilde metro istasyonu önünde toplanıp yürüyüşe geçen binlerce kişi, 3.5 kilometrelik bir konvoy oluşturarak stada çıkan yolları kesti.

MTST’nin “Halksız kupaya karşı yine yollardayım” sloganıyla dördüncü kez düzenlediği eylemde, hükümetin sosyal konut projelerine ağırlık vermesini ve kentsel dönüşüm projelerinin ürettiği emlak spekülasyonlarının önlenmesini talep ediyor. Aynı zamanda kira artışlarının belli bir yüzdeye bağlanması ve hükümetin dar gelirli aileleri konut sahibi yapma projesi “Minha Casa, Minha Vida (Benim evim, benim hayatım) programında düzenlemelere gidilmesi de eylemcilerin talepleri arasında.

Brezilya’da konut sorunu ve kentsel dönüşüm projelerinin yarattığı ek maddi külfetler halkın gündelik yaşımında önemli bir yer tutuyor…

DİLMA’NIN ZOR GÜNLERİ Başlama düdüğünün çalınacağı 12 Haziran’la birlikte Brezilya’da protestoların artması bekleniyor. Ancak halkının futbol sevgisine güvenen Devlet Başkanı Dilma Rousseff’e göre aslında bu tarih, protestoların da bıçak gibi kesileceği an olacak. Dilma bir taraftan her fırsatta vatandaşlarının anayasal hakkı olan protesto yapma hakkını koruyacaklarını açıklarken, diğer yandan güvenliğe yönelik önlemler almaya devam ediyor. Hükümeti uzun süredir endişelendiren ve çeşitli eyalatlerde yer yer patlak veren polis grevlerinin yaratacağı güvenlik zaaflarına karşı geçen hafta ordu görevlendirilmişti. Kupa boyunca Brezilya ordusu statların ve konuk ekiplerin güvenliğinden de sorumlu olacak.

Durgun giden ekonomide ücret artışlarının enflasyonu tetiklemesi kaygısı taşıyan hükümet, kupanın iyice yaklaşmasıyla geri adım atarak ulusal polisin taleplerini kabul etti ve %15,8’lik maaş artışına gitti. Polis sendikaları Dilma Roussef’in açıklamasından sonra aldıkları grev kararını ve yürüyüşleri iptal ettiler.

MTST (Çatısız İşçiler Hareketi) kupa öncesinde gerçekleştirilen protesto eylemlerinde ön saflarda yer alıyor.

METRO İŞÇİLERİ GREVDE Polislerle anlaşmaya varıldı ancak, kupanın açılış şehri Sao Paulo’da metro işçileri bugünden itibaren süresiz greve başlıyorlar. Metro çalışanlarının grevi sona ermezse, açılış sırasında ülkenin en büyük ve kalabalık şehrine kaos hakim olacak.