SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor Toto Süper Lig’de sezonun sona ermesinin ardından transfer çalışmalarına başlayan Beşiktaş’ın, transfer politikası büyük tepki çekti. NTV Spor’da bir programa katılan Fikret Orman’ın açıklamaları, kanalın futbol yorumcusu Güntekin Onay’dan sert eleştiri aldı.

İşte Onay’ın Orman hakkında yaptığı eleştiriler:

“Fikret Orman, bu kulübe zor zamanda başkan oldu. Borçlar, temlikli gelirler ve dağ gibi daha bir çok sorun. Stadı yapan başkan olarak da tarihe geçecek. Bu tip büyük projelerde 4-5 aylık gecikmeler de doğal karşılanmalıdır. 2 kez de seçim kazandı ve genel kurul teveccühü ile başkan oldu. Buraya kadar her söyleminde haklı.

Kulüp ekonomik olarak rakiplerin gerisinde. Ancak bu teslimiyetçi ve kabullenmiş zihniyet Beşiktaş’ın doğasına aykırı. Sürekli mazaret üretmek, çelişkilerle dolu söylemler, yanlış hamleler artık bir son bulmalı.

BEŞİKTAŞ YANLIŞ SULARDA YÜZÜYOR

Takımda ilk 11’de toplam 98 maç oynamış, 53 golün 23’üne imza atmış 7 oyuncu; Almeida, Fernandes, Gökhan, Motta, Jones, Dany ve Escude ayrılmış. En iyi ihtimalle %40-45 güç kaybedilmiş. Gelen sadece Cenk Tosun var. Başkan “3-4 oyuncu alacağız, kadroda zaten şişkinlik vardı” diyor. Şişkinliği oynayanlar değil, oynamayanlar yaratır. Yani ilk 11’de 0 veya 1 maç oynamış olan Kerim, Uğur, Sezer, Gökhan, Toraman, Ömer, Muhammed, Holosko veya yedek olan Necip ve Mustafa ile yola devam. Peki, oynayan ve giden 6-7 oyuncunun yerine 3-4 oyuncu alıp da genel kalite nasıl artacak? Takım nasıl güçlenecek? Rakiplerle fark nasıl kapanacak? Onu anlayamadım.

BU MANTALİTE İLE TRANSFER YAPILMAZ

Sayın Başkan ”Almeida, Gökhan ve Fernandes istediği kulüple görüşebilir, anlaşabilir” diyor. Doğru, bu oyuncular serbest. Aynı Caner gibi. Caner’in de şu an kulübü yok.

“Transfer yapmak en kolay iş” diyen Sayın Orman, hukuken her kulüple görüşme hakkına sahip boştaki bir oyuncuya teklif bile yapamıyor. Bu mantalite ile nasıl transfer yapacak?

“Transferde araç değil amaç oluruz” dedi Sayın Orman… Sormak istiyorum: Diego transferinde daha 10 gün önce araç olmadınız mı? Kronik sakat olduğu iddia edilen Demba Ba, 7 yıllık üst düzey futbol kariyerinde 250 maç oynamış. Hadi diyelim ki sakat, o zaman neden ilgilendiniz?

BILIC’İN PERFORMANSI

Sayın Başkan diyor ki, “Slaven Biliç’ten çok memnunum. Özellikle ligin ikinci yarısında çok iyi iş çıkardı.”

Halbuki Beşiktaş, ligin ikinci yarısında ilk yarıdan daha az puan almış. Ligi 3. bitirmiş ve 1 tane derbi kazanamamış.

Sayın Başkan, “Toraman ile Sezer dönmeli” diyor. 26 maç oynamış, 4 gol atmış, milli takım futbolcusu Gökhan Töre’yi disiplinsizlikle suçluyor, performansını küçümsüyor. Barda vurulan Gökhan kötü; gitsin. Ama barda bıçaklanan 0 maç oynamış Sezer iyi; kalsın.

”Ferrari, F.Bahçe maçında bilerek kırmızı kart gördü” diyor Sayın Başkan. Yani dolaylı yoldan şike ile itham ediyor. Lakin burada işin ucu dostça ilişkiler kurduğu F.Bahçe’ye dokunuyor.

FAKİR-FUKARA EDEBİYATI

Sayın Başkan, daha önce de yazdım. Toplum sebepler ile değil, sonuçlar ile ilgilenir. Beşiktaş başkanlık makamı mazaret değil, icraat üretme yeridir. Fakir-fukara edebiyatından herkes çok sıkıldı. Sayın Başkan. 2.5 yılın ilk yılı FEDA idi. Geçen sezon stat yoktu, bakalım önümüzdeki yıl ne olacak?

Eleştiriden hiç hoşlanmıyorsunuz, koşulları ve yaptığınız iyi şeyleri de biliyoruz ama Beşiktaş bu kadar iddiasız, güçsüz ve 3.’lüğe razı olmayı kabul etmez.

PRANDELLI: ROSSI KADRODA YER ALMAYACAĞINI BILIYORDU

PEDRO, İSPANYA’NIN TEKRAR ŞAMPIYON OLACAĞINA INANIYOR

SCOLARI TAKIMINI UYARDI

BOSNA KADROSUNDA TÜRKIYE’DEN 5 ISIM

BELÇIKA’NIN KESIN KADROSU AÇIKLANDI

FRANSA DA BELLI OLDU! RIBERY…