SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Avusturya’nın Innsbruck kentinde 67 ülkeden bin 702 sporcunun katılımıyla yapılan Avusturya Açık Tekvando Turnuvası’na 13 sporcuyla katılan Türkiye, 4 altın, 3 gümüş ve 3 bronz madalya elde etti. Türkiye, genel sıralamada ikinci sırada yer aldı.

Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, Avusturya’da elde ettikleri sonucun 2016 Olimpiyat Oyunları öncesinde umutlarını daha da arttırdığını söyledi.

Şahin, Avrupa Şampiyonası’nın ardından ilk büyük katılımlı turnuvadan alınlarının akıyla çıkmayı başardıklarını belirterek, “Bin 700 sporcunun mücadele ettiği ve Olimpiyat Oyunları’na katılım yolunda puan veren bir turnuvaya 13 sporcu ile katıldık ve 10 madalya kazandık. Servet Tazegül ve Nur Tatar gibi isimlerin kadroda olmamasına rağmen 67 ülke arasında 2. sırayı aldık” dedi.

Sporcularının performansının kendilerini mutlu ettiğini vurgulayan Şahin, “Servet ve Nur’un dışında Rukiye Yıldırım ve Ali Sarı da altın madalya kazanarak olimpiyatlara katılım yolunda önemli puanlar elde etti. 2012 yılında zirveye çıkan Türk tekvandosu, 2016 yılında da aynı başarıyı tekrarlamak için çalışmalarını sürdürüyor. Alınan başarıda emeği geçen herkesi kutluyorum” diye konuştu.

Şahin, Ağustos ayında Çin’in Nanjing kentinde düzenlenecek Gençlik Olimpiyatları’na kota almayı başaran Zehra Döşüçukur, Fatma Sarıdoğan ve Talha Bayram’ın Avusturya’dan 2 altın ve 1 gümüş madalyayla döndüğünü hatırlatarak, Türk tekvandosunun geleceğinin emin ellerde olduğunu sözlerine ekledi.