SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Osmaneli ilçesinde düzenlenen güreşlerde başpehlivanlığı Ali Rıza Kaya kazandı

Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, güreşler öncesinde düzenlenen törende, birlik ve beraberlik içinde olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Milli sporun ve milli güreşin gelişmesinde benzeri etkinliklerin önemli katkılar sağladığını ifade eden Nayir, şöyle konuştu:

“15 senelik geçmişi olan bu program, hem kültürümüze hem de ata sporumuz güreşe desteğinden dolayı çok kıymetli. Bu kıymeti coğrafyamızın, insanımızın, tarihi ve manevi duygularımızın güzelliğini tanıtmak için fırsat. Bu tür faaliyetler, yerel yönetimlerle merkezi yönetim işbirliği halinde halkımızın desteğinde günden güne gelişerek devam etsin vez unutulmasın. Ata sporumuz ve tabii güzelliklerimiz unutulmasın. Bu vesileyle buralarda daha önce yaşamış insanlarımız, tekrar yaşadıkları yerleri görme fırsatı buluyor.”

Kaymakam Edip Çakıcı da etkinliğin birlik ve beraberlik duygularını güçlendirdiğini vurgulayarak, “Yayla şenlikleri, hıdırellez kutlamaları ve ata sporumuz güreş, insanlarımızı bir araya getirmektedir. Bu tür şenlikler birliğimizi, beraberliğimizi ve dayanışmamızı güçlendiren, kültürümüzün güzel desenlerinden birisidir” ifadesini kullandı.

– “Osmanlı tarihi, hoşgörü ve adalet tarihidir”

Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin de 15 yıl önce küçük kıvılcımlarla yaktıkları şenlik meşalesinin bugün binlerce kişinin katıldığı festival havasını aldığını ifade etti.

Uluslararası Vizyon Gençlik Platformu Genel Başkanı Rahim Türk de Osmanlı medeniyetinin kurulduğu topraklarda olduklarını anımsatarak, “Osmanlı tarihi, hoşgörü ve adalet tarihidir. Tarihimizde dünyadan yardım isteyen herkese elini uzatmışızdır. Osmanlı Devleti, hiçbir yardımı ve desteği karşılıksız bırakmamıştır. Tarihimiz dünya mazlumlarını koruyan ve gözeten tarihtir. Tarihimiz, soykırımla suçlanamayacak kadar tertemizdir” şeklinde konuştu.

222 sporcunun katıldığı güreşlerde, küçük orta kategorisinde Celil Acar ve büyük orta kategorisinde Burak Başal birincilik kazandı. Başaltında Kubilay Akbaş birinci, Yusuf Erdoğan ikinci, Yusuf Tatlı ve Baki Şahin üçüncü, başpehlivanlıkta Ali Rıza Kaya birinci, Fatih Kamper ikinci, Serhat Balcı ve Yasin Deliktaş üçüncü oldu.

Ödül töreninin ardından güreş ağalığını iş adamı İrfan Dünyalı, 20 bin lira ödeyerek aldı.

Organizasyona İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halis Nalbant, AK Parti İl Başkanı Ramazan Kurtulmuş, belediye başkanları, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte, Soma’daki maden faciasında hayatını kaybedenler için “Mekanınız cennet olsun” yazılı afişler asıldı.