SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sezonun ikinci Grand Slam turnuvası Roland Garros dördüncü tur maçında İsviçreli raket Roger Federer, Letonyalı Ernests Gulbis’e 6-7 7-6 6-2 4-6 6-3’lük 5 set sonucu 3-2 mağlup olarak turnuvadan elendi. Gulbis bu sonucun ardından kariyerinin ilk Grand Slam çeyrek finaline ulaştı.

Roland Garros’un merkez kortu olan Philippe Chatrier’de büyük bir kalabalık önünde oynanan mücadelenin ilk iki seti büyük çekişmeye sahne oldu. İlk iki set birbirinin kopyası şeklinde geçti. İlk sette servis kırma avantajını Gulbis’ten alan Federer, tie-break’e giden seti kazandı ve 1-0 öne geçti.

İkinci sette servis kırma avantajıyla önde giden dünya eski 1 numarası, set için servis kullandığı sırada Gulbis rakibinin servisini kırdı ve seti tie-break’e götürdü. Tie-break’te iyi oynayan taraf olan Gulbis seti hanesine yazdırarak maça denge getirdi.

Üçüncü sette baştan sonr aüstün taraf olan Gulbis, Federer’in servisini iki kez kırma başarısı gösterdi ve seti 6-2 ile kazandı. Dördüncü sette geri dönüş hamlesi gösteren Federer, iki kez Gulbis’in servisini kırmayı başardı ve seti 6-4 kazanıp maçı 2-2 ile final setine götürdü.

Final setinde Letonyalı raket baştan sona üstün olan taraftı. Setin başlarında Federer’in servisini kıran Gulbis, bu avantajını sonuna kadar kaybetmedi ve maç için servis attığı oyunda da hata yapmayarak seti 6-3, maçı 3-2 kazanmayı başardı.

3 saat 42 dakika süren 5 setlik bu maç boyunca Federer’in attığı 7 ace’e karşılık Gulbis 13 ace atmayı başardı. Basit hatalarda iki raket de kötülükte birbirleriyle yarıştı. Federer’in 59 basit hatasına Gulbis 53 basit hatayla karşılık verdi. Gulbic’in maçı koparan istatistiği ise winner sayılarındaki farkı oldu. Gulbis maç boyunca 53 winner üretirken, Federer 42 winner’da kaldı.

Gulbis, Roland Garros çeyrek finalinde John Isner’ı eleyen Tomas Berdych’le karşı karşıya gelecek.

Yayınlanma Tarihi:19:04,