SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) bu yıl 26’ncısını düzenleyeceği Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışları’nın Ankara seçmeleri yapıldı.

Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzunda gerçekleştirilen organizasyona Ankara ve çevre illerden gelen yaklaşık 80 yüzücü başvurdu. Yarış öncesi TMOK yetkililerince kurallar hatırlatıldı.

Aralarında bedensel engelli bir yüzücünün de bulunduğu yarışlarda sporcular, 800 metre mesafeyi kulvarsız tamamlamaya çalıştı.

Organizasyon yetkilisi Celal Porsun, İstanbul ve Ankara’da yapılan seçmelerin ardından İzmir ve Adana illerinde seçmelere devam edileceğini belirterek, Adana seçmelerinin 8 Haziran’da Özdemir Sabancı Kapalı Yüzme Havuzunda, İzmir seçmelerinin de 15 Haziran’da Atatürk Yüzme Tesislerinde gerçekleştirileceğini kaydetti.

Türkiye çapında 780 yüzücünün seçmelere kayıt yaptırdığını ifade eden Porsun, seçmelerin tamamlanmasının ardından bu yıl “2 Kıta 1 Yarış” sloganıyla 20 Temmuz pazar günü İstanbul Boğazı’nda yapılacak yarışmaya katılmayı hak eden yüzücülerin listesinin 27 Haziran cuma günü internet sitesinden yayımlanacağını söyledi.

Seçmelere ilk kez katılan bedensel engelli yüzücü Hasan Şahin, 8 aylıkken geçirdiği çocuk felci nedeniyle sağ bacağında engeli olduğunu söyledi. Yaklaşık 3 yıl önce yüzme sporuna başladığını ve bırakamadığını belirten Şahin, havuzla ilk tanıştığında 25 metre mesafeyi zorlukla yüzebildiğini anlattı.

Şahin, “O zamanlar tek hedefim o havuzun diğer ucuna varabilmekti, şimdi ise 2 bin metre uzunluğundaki bir havuzu 50 dakika gibi bir sürede yüzebilecek duruma geldim” dedi.

Yüzmeye sadece bir hobi olarak başladığını ifade eden Şahin, ayakları rahatlıkla suda hareket ettirebildiğini ifade ederek, “Engelime rağmen Boğaz’ı geçebilmeyi hedefliyorum, orada bulunmak istiyorum” diye konuştu.