SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

G.Saray, Euroleague’e nasıl katılır?

Beko Basketbol Ligi'nde finale kalan ve Euroleague'e katılmak isteyen Galatasaray Liv Hospital, şampiyon olursa Avrupa'nın en büyük organizasyonunda yer alacak. Ya şampiyon olamazsa...

Güncellenme: 15:04, 31/05/2014
G.Saray, Euroleague’e nasıl katılır?

Beko Basketbol Ligi’nde Galatasaray Liv Hospital, Banvit’i geçerek finale yükseldi ve Fenerbahçe Ülker ile şampiyonluk için finalde kıyasıya bir mücadeleye girecek. Fenerbahçe’nin Euroleague için A lisansına sahip olduğu bu noktada ortada şöyle bir soru var; Galatasaray gelecek sezon Euroleague’e katılım hakkını elde etti mi? Hayır, etmedi. Peki G.Saray Euroleague’e katılım hakkına nasıl sahip olacak? İşte o ihtimaller…

ŞAMPİYONLUK GELİRSE İŞLEM TAMAM, AMA GELMEZSE… Euroleague, Türkiye’den Anadolu Efes ve Fenerbahçe Ülker’i A lisansı ile doğrudan turnuvaya alıyor. Öte yandan Beko Basketbol Ligi’nde finale çıkan takımlara da B lisansı hakkı tanınıyor. 7 takıma verilen B lisansı da, 28 takımın yer aldığı bir tabloda, 1. sıradan aşağıya doğru, A ve C lisansı(Eurocup Şampiyonu) alan takımlar atlanarak, sıra ile belirleniyor.

Türkiye’nin şampiyonu bu tabloda 4. sırada yer alırken, finali kaybeden diğer takım ise 15. sırada bulunuyor. 4. sırada yer alan şampiyon A lisansı olmasa dahi, 7 takıma B lisansı verilmesi nedeniyle, katılım hakkını elde ediyor. Yani Galatasaray şampiyon olması durumunda doğrudan Euroleague’de olacak. Ancak şampiyonluğun gelmemesi durumunda işler karışıyor.

Galatasaray finalde Fenerbahçe’ye kaybetmesi durumunda 15. sıradan B lisansını beklemek zorunda kalacak. Bunun için de ilk 14 sıradaki takımlar arasında, A lisansına sahip takım sayısının artması olasılığı arttıracak. İşte ilk 14 sıradaki durum…

İSPANYA SORUN DEĞİL… İspanya’da şu anda Unicaja Malaga, Gran Canaria, Valencia Basket, Cajasol Sevilla, Barcelona Regal, Laboral Kutxa Vitoria, Real Madrid ve Zaragoza Basket çeyrek final mücadelelerini oynuyor. İspanya’nın şampiyonu 1. sıradan, finali kaybedeni ise 12. sıradan B lisansına sahip oluyor. Buradan gelecek takım çok önem taşımayacak, çünkü şu anda İspanya’dan 4 takım A lisansını, Valencia da Eurocup’ı alarak C lisansını aldı ve Euroleague yönetimi aynı ülkeden 5 takımdan fazlasına izin vermeyeceği için B lisansı elde edemeyecekler.

CSKA’NIN FİNALE ÇIKMASI KRİTİK!.. Tablonun 2. sırasında Doğu ve Kuzey Avrupa ülkelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş VTB Ligi bulunuyor. Burada şu anda BC Nizhny Novgorod, Lietuvos Rytas, UNICS Kazan ve CSKA Moskova yarı final mücedeleleri veriyor. Burada CSKA Moskova’nın A lisansı bulunduğundan finale çıkması gerekli. Böylece 2. ve 13. sıradan sadece 1’ine B lisansı gitmiş olacak.

İTALYA VE LİTVANYA’DA ZORUNLULUKLAR! 3. sırada ve 14. sırada İtalya ligi var. Orada şu anda Olimpia Milano ile Dinamo Sassari ve Montepaschi Siena ile Virtus Roma yarı finalde karşılaşıyor. İtalya’dan da Montepaschi Siena ve *Olimpia Milano’nun A lisansı var ve bu iki takımdan, Milano’nun finale çıkması kritik. Zira, mali açıdan zor günler geçiren Montepaschi Siena, finansal kriz nedeniyle A lisansını kaybedebilir.

Bu durumda İtalya’ya B lisansı gitmemiş olacak. 5. sırada Litvanya Ligi var ve finalde Neptünas ile Zalgiris karşı karşıya geliyor. Zalgiris’in sahip olduğu A lisansından dolayı şampiyon olması önemli. Seride Zalgiris şu anda 2-1 önde bulunuyor ve şampiyonluğa daha yakın taraf…

FRANSA’YA B LİSANSI GİTTİ… 6. sıradaki Yunanistan Ligi’nde Panathinaikos ile Olympiakos şampiyonluk yarışı verirken, ikisinin de A lisansı olduğundan bu yarış Türkiye’yi ilgilendirmiyor. 7. sırada Fransa Ligi var ve Strasbourg ile Limoges’in karşı karşıya geldiği final serisini kazanan kesin olarak B lisansına sahip olacak.

8-9-10-11 B LİSANSINI KAPACAK! 8. sırada Almanya BBL. Hiçbir Alman takımının A lisansı olmadığından buradan gelecek takım da doğrudan B lisansını alacak. Aynı şekilde 9. sıradaki Cibona, 10. sıradaki Polonya Ligi şampiyonu ve 11. sıradaki Hırvatistan Ligi’nden (Cedevita) gelecek takım da B lisansını kapacak.

G.SARAY FİNALİ KAYBEDERSE, TAM 3 ŞART VAR! Özet geçmek gerekirse, şu anda bizim finalistimizin yer aldığı 15. sıranın önündeki 14 sıradan, 6’sına B lisansının gitmesi garantilenmiş durumda. Galatasaray finali kaybederse, 7 adet bulunan B lisansından sonuncusunu kapması için 3 şart var; VTB Ligi’nde CSKA Moskova finale çıkmalı, İtalya Ligi’nde Olimpia Milano final oynanmalı, Litvanya’da Zalgiris şampiyon olmalı. Bu 3 şarttan biri dahi gerçekleşmemesi durumunda sarı-kırmızılılar B lisansını alamayacak ve ön eleme oynamak zorunda kalacak. *2012 yılında 2 yıllık A lisansı alan Olimpia Milano’nun anlaşması bu yaz bitiyor, ancak Euroleague yönetiminin lisansı uzatması bekleniyor.

Sporx

İŞTE B LİSANSI TABLOSU, SON DURUM…