SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe ve Türk futbolunun önemli dönüm noktalarından biri olarak bilinen 3 Temmuz süreci, aynı zamanda Yasama, Yürütme ve Yargı alanında da çalkantılara neden oldu.

17 Aralık’ta Türkiye’nin hukuk ve devlet alanında yaşadığı çatışma, birçok davanın da tartışılmasına neden oldu. Balyez ve Ergenekon davalarının yanı sıra Şike Davası da 3 Temmuz-17 Aralık girdabına giren hukuk mücadeleleri oldu. Balyoz ve Ergenekon’da tahliyeler gerçekleşirken Anayasa Mahkemesi birçok kişinin ha ve özgürlüklerinin kısıtlandığı görüşünde birleşti. Emniyet Müdürü Mutlu Ekizoğlu’nun görevden alınmasıyla birlikte 3 Temmuz sürecini başlatıp, yürüten ve karar veren organlardan hiçbir isim görevinin başında kalmadı.

Bununla birlikte 3 Temmuz sürecinde kulüpler ve federasyon nezdinde görev yapan isimler ya yer değiştirdi ya da artık o koltuklarda oturmuyor. Mahmuz Özgener’den görevi devralmasına rağmen istifa eden Mehmet Ali Aydınlar, sönemin Spor Bakanı Suat Kılıç ve davayı başlattığı bilinen yargı ayağı Zekeriya Öz hem Şİke Davası’nda artık yer almıyorlar hem de paralel yapı üyesi oldukları idiasıyla görevden alındılar. Dava başladtıldığı an görevde olan isimler

 

TFF Ayağı;

Mehmet Ali Aydınlar Lütfi Arıboğan İlhan Helvacı Ebru Köksal Yunus Egemenoğlu

Dönemin spor bakanı; Suat Kılıç.

Emniyet Ayağı;

Emniyet Müdürü Mutlu Ekizoğlu (19 maçta şike yapıldı açıklaması yapan ve Ergenekon, Balyoz ve şike operasyonunun beyni) İstanbul Organize Şube Müdürü Nazmi Ardıç ve Özel Yetkili ekibi, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın,

Yargı Ayağı;

Zekeriya Öz, (Bolu’ya düz savcı olarak sürüldü / Paralel yapı olarak adlandırıldı, şike operasyonunu başlatan kişi) Mehmet Berk (Küçükçekmece’ye Başsavcı olarak sürüldü / Paralel yapı olarak adlandırıldı) Mehmet Ekinci (Şike davasının mütaalasını hazırlayan savcı Ufuk Ermertcan (görevden alındı. Paralel yapı olarak adlandırıldı) Dönemin HSYK üyeleri hakkında paralel yapı ile ilgili soruşturma açıldı ve görevden alınmalar yapıldı. Şike kararını onayan Yargıtay 5. Dairesi ile ilgili paralel yapı iddiaları kapsamında soruşturma açıldı. HSYK nezdinde atamalar yapıldı. Nedim Şener’i gözaltına alan ve daha sonra Şener’in Fenerbahçe davası sonrasında teşhis ettim dediği tüm emniyet yetkilileri sürüldü ya da görevden alındı. (Paralel yapı ile ilgili)

Trabzonspor;

Sadri Şener Hasan Yener Nevzat Şakar

 

HODGSON: KARIYERIMIN ZIRVESI OLACAK! MESSI: MARADONA’YI KISKANIYORUM DEL BOSQUE COSTA’DAN UMUTLU

CRISTIANO RONALDO’DAN KÖTÜ HABER VAR

MESSI, RONALDO VE FALCAO DÜNYAYI SAVUNUYOR: OYUN BAŞLASIN 

MARCELO’YA GÖRE EN IYI HALA İSPANYA

KUYT 2010’UN ACISINI ÇIKARMAK ISTIYOR

BU POZISYONDA ŞIKE MI VAR?

LUCIO 2002 DÜNYA KUPASI’NDAN BAHSEDIYOR FALCAO’NUN DURUMU HALA BELIRSIZ

ROSSI KARIYERINI KURTARAN DÜNYA KUPASI’NI ANIYOR

Yayınlanma Tarihi:22:57,