SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen törende “Futbolda altyapı, tesisleşme ve Avrupa örneklerine bakış” başlıklı panelde konuşan Eski A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Abdullah Avcı, Türkiye’de genç oyuncular üzerinde yeterince durulmadığını kaydetti. Futbolda sadece işin teknik kısmıyla ilgilenildiğini savunan Avcı, şöyle konuştu:

“Çocukların eğitimini ve sosyal yaşamını ikinci plana atıyoruz. Bu şekilde hiçbir gelişim gösteremeyiz. Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Futbol Federasyonu’nun ortaklaşa çalışması gerek. Takımlar önceliği çocukların eğitimlerine vermeli. Biz de futbolla ilgilenen gençler, okullarını bırakmak zorunda kalıyor. Bu yanlışı bakanlık ve federasyonun ortaklaşa çalışmasıyla önlemek zorundayız.”

Avcı, Almanya’da Bundesliga’da oynayan futbolcuların yüzde 55’inin akademi liglerinden geldiğini belirterek, “Bizdeki oranı söylemek istemiyorum. Bu nedenle Türk futbolunu kalkındırmak için öncelikle köklü sistem değişiklikleri yapmak lazım. Günlük sportif başarılar, bakış açımızı ve algımızı değiştiriyor” dedi.

Panelin ardından “yılın başarıları ödül töreni” düzenlendi.

ÖDÜL ALANLAR

En başarılı takım: Altınordu

En başarılı teknik adam: Hüseyin Eroğlu (Altınordu)

En başarılı futbolcu: Gökhan Karadeniz (Altınordu)

En centilmen takım: Altay

En centilmen futbolcu: Ramazan Işık (Göztepe)

En centilmen taraftar Simge Yılmaz (Göztepe)

Jüri Özel Ödülü: Karşıyaka ve Lailapas (Sakız Adası takımı) (84 yıl sonra devamı oynanan dostluk maçı nedeniyle)

İZVAK özel başarı ödülleri: Bucaspor (Profesyonel takım kadrosundan 13 futbolcunun çeşitli yaş kategorilerinde milli takımlara seçilmesi nedeniyle), Menemen Belediyespor (3. Lig play-off grubunda şampiyon olması nedeniyle),

İZVAK katkı ödülü: Aziz Kocaoğlu (İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı -İzmir futboluna bu sezon yaptığı ve yapacağı yardımlar nedeniyle)