SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ünlü İngiliz Bilim Adamı Stephen Hawking, İngiltere’nin Dünya Kupası’ndaki şansını bilimsel yöntemlerle hesapladı.

1966’dan bu yana İngiltere’nin dünya kupalarındaki tüm maçlarını mercek altına alan Hawking’e göre şampiyonluk için havanın soğuk olması ve kırmızı forma büyük önem taşıyor.

“KUANTUM FİZİĞİ DAHA BASİT”

Kırmızı forma sorun değil ancak hava sıcaklığı işleri bozuyor. İngiliz Milli Takımı Dünya Kupası serüvenine Amazon Ormanları yakınlarında tropikal iklimin hüküm sürdüğü Manaus kentinde başlayacak.

Futbol maçlarından çıkacak sonucu bilimsel olarak öngörmenin zorluğuna dikkat çeken Hawking, bu nedenle sadece belirli değişenlerin kazanma oranı üzerindeki etkisini mercek altına almış. “Kuantum fiziğinin mantığı, futbolla kıyaslandığında çok daha basit” diyen Hawking’e göre 1966’dan bu yana İngiltere Milli Takımı'nın sıcak havalarla arası hiç de iyi değil.

‘HAVA SOĞUK OLSUN KIRMIZI FORMA GİYİN’

Hawking, hava sıcaklığı arttıkça İngiltere’nin kazanma oranının düştüğünün altını çiziyor. İngiliz Milli Takımı, kırmızı formasıyla da kazanma olasılığını yüzde 20 arttırıyor. Maçların yerel saatle 15’te başlaması statların deniz seviyesinden 500 metreden daha alçakta olması, eve yakınlık, hakemlerin Avrupalı olması, İngiltere’nin kazanma olasılığını arttıran diğer faktörler.

Ancak Brezilya’da hava sıcak, maçların birçoğu saat 15’ten sonra başlıyor ve Avrupa Kıtası dışından pekçok hakem bulunuyor. Yani Hawking’e göre İngiltere’nin tarihinin 2. Dünya Kupası’nı kazanma olasılığı pek de fazla değil.

PENALTIYI SAÇI ÇOK OLAN ATSIN

Hawking, büyük turnuvalarda penaltılardan çok çeken İngiltere’ye bu konuda da tavsiyelerde bulundu. Ünlü bilim adamına bakılacak olursa saçları dökülen ya da hiç saçı olmayan oyuncuların penaltıyı gole çevirme olasılığı daha yüksek.

Oyuncular vuruş yapmadan önce 3 ya da daha az adım atarsa topun filelere gitme olasılığı yüzde 58’e düşüyor. Üst köşelere sert şekilde gönderilen toplar ise gol olma olasılığı en yüksek vuruşlar. Bakalım İngiltere Milli Takımı, Hawking’i yanıltmayı başarabilecek mi?

Yayınlanma Tarihi:13:52,