SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

II. Uluslararası Çocuk Forumu, UEFA Şampiyonlar Ligi resmi sponsoru Gazprom'un küresel sosyal sorumluluk projesi Dostluk İçin Futbol kapsamında 23-25 Mayıs 2014 tarihleri arasında Lizbon'da düzenlendi.

Etkinliğe 16 Avrupa ülkesinden (Almanya, Belarus, Bulgaristan, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, Macaristan, Polonya, Portekiz, Rusya, Sırbistan, Slovenya, Türkiye ve Ukrayna) 450'nin üzerinde çocuk ve genç katıldı.

Forumun moderatörlüğünü ünlü Alman futbol adamı Franz Beckenbauer üstlendi.

Açılışta konuşan Beckenbauer ‘Dostluk İçin Futbol, farklı ülkelerden etkili ve tanınmış kişiler, sporcular ve spor kuruluşlarından çok güçlü bir destek aldı. Şahsen projenin en büyük değerinin günümüz gençlerine yalnızca sporda değil, hayatlarının geri kalanında da doğru bir rehberlik sunmasını olduğunu düşünüyorum' dedi. Beckenbauer, Nelson Mandela'nın ‘Spor dünyayı değiştirebilir' sözlerini hatırlatarak, genç futbolcular için bu tip etkinlikler gerçekleştirilmesinin önemine değindi.

Foruma katılan ve genç sporculara destek veren diğer isimler arasında UEFA Elçisi Vitor Baie, Zenit oyuncuları Anatoliy Tymoshchuk ve Luis Neto gibi ünlü sporcular da vardı.

Forum etkinlikleri, aralarında Türkiye'yi temsil eden Elif Akkaya'nın yer aldığı 16 ülkeden genç gazeteciler tarafından takip edildi. ‘Ben Bir Gazeteciyim!' yarışmasıyla seçilen genç gazeteciler Avrupa'nın önde gelen medya kuruluşlarını Lizbon'da temsil eden 150'nin üzerinde profesyonel muhabir eşlik etti.

GALATASARAY TURNUVA 4'ÜNCÜSÜ

Etkinlik kapsamında Avrupa çapında 16 ülkenin 14 yaş altı takımlarının mücadele ettiği bir sokak futbolu turnuvası düzenlendi. Turnuvada Türkiye'yi temsil eden Galatasaray'ın 12-14 yaş arası genç yetenekleri, Almanya ve Hırvatistan temsilcilerini eleyerek yarı finale çıkma başarısını gösterdi. Yarı finalde Sırp temsilcisi Kızılyıldız'a yenilen sarı kırmızı gençler, turnuvayı 4'üncü tamamladı.

Avrupa'nın önde gelen futbol kulüplerini ve spor okullarını temsil eden genç sporcular, forumun ardından Estádio do Sport Lisboa e Benfica’da 2014 UEFA Şampiyonlar Ligi finalini izledi.