SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

2. Fetih Kupası Okçuluk Yarışmaları, final müsabakalarının ardından düzenlenen madalya töreniyle sona erdi.

Okçular Vakfı tarafından Okçuluk Vakfı Spor Tesisleri’nde düzenlenen yarışların ödül törenine, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Sudan’ın başkenti Hartum’un valisi Abdurrahman El-Hıdır, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Dünya Okçuluk Federasyonu Başkanı Uğur Erdener, Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkanı Abdullah Topaloğlu ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Haydar Ali Yıldız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Bilal Erdoğan katıldı.

Türkiye’nin dört bir yanından 240 olimpik ve 120 geleneksel okçunun katıldığı yarışların ödül töreni, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve fetih duasıyla başladı.

Törende konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, bugün İstanbul’un fethinin 561. yıl dönümü olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bundan 561 yıl önce bu güzel şehri bize kazandıran, emanet eden Fatih Sultan Mehmet Han’ı ve onun şerefli askerlerini saygıyla, hürmetle anıyorum. Bugün burada çok farklı bir birliktelik içerisindeyiz. Tarih boyunca farklı kıtalarda birbirinden önemli zaferlere imza atmış olan ecdadımızın bu fetihleri gerçekleştirmek için kullandığı en büyük enstrüman olan okun, bugünlerde bir uluslararası spor faaliyeti, geleneksel bir spor olarak kullanıldığı bir mekandayız. Beş bin metrekarelik alanda hayat bulan Okçular Tekkesi’nin tekrar ihya edilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu geçmişimizle, ecdadımızla olan bağımızı daha da sıkılaştıracak, medeniyet değerlerimizle bizi daha da bir araya getirecek olan hizmetlere vesile olan herkes büyük bir övgüye layıktır.”

Okçular Vakfı Spor Tesisleri’nin yer aldığı Okmeydanı semtinin son günlerde olumlu şekilde anılmadığını vurgulayan Kılıç, konuşmasına şöyle devam etti:

“Şu anda Okmeydanı dendiği zaman aklımıza gelen düşünceler hoş değil. Ancak bizim medeniyetimiz, bizim kültürümüz birliğin ve beraberliğin, kardeşliğin kültürüdür. Ondan dolayı ben ümit ediyorum ki bu ödül töreni ve bir araya gelişimiz, geleceğimizin birlik ve beraberliği için de bize yol gösterici olur. Çünkü fetih adı üstünde, bir toprak, bir şehir fethi değildir, gönüllerin fethidir. 561 sene önce İstanbul’u fetheden ecdadımız, aynı zamanda gönülleri de fethetmiştir. Biz de AK Parti olarak 12 yıldır, yaptığımız bütün çalışmalarda gönüllerde yer almak için gece gündüz çalışıyoruz. Genel başkanımız ve başbakanımızın bizlere göstermiş olduğu milletimizle iç içe ve beraber olma düsturu üzerine çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Aslında gençler olarak, spor camiası olarak çok şanslıyız. Çünkü spora önem veren, sporun içinden gelen, gençliğin ve sporun her adımını takip eden ve ilerlemeler için sürekli bizimle istişare halinde olan, bizlere fikirleriyle destek veren bir başbakanımız var.”

Bakan Kılıç, 2. Fetih Kupası Okçuluk Yarışmaları’nın sonunda ödül alan sporcuların uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edeceğine inandığını dile getirerek, “Bir amaç ve dava uğruna birlikte ve beraber olarak kenetlendiğimizde halledemeyeceğimiz hiçbir şey yoktur. Bugünlerde gençlerimizin çok bilinçli olması lazım. Ecdatlarından onlara emanet olan bu güzel ülkenin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin geleceğe yürümesi için büyük sorumluluk altındalar. Bugün atacağımız adımları, yapacağımız çalışmaları çok dikkatlice hesaplamalıyız. Yapacağımız bütün çalışmalarda bu aziz milletin, medeniyetimizin geleceğine katkıda bulunacağımızı, bu uğurda çalışacağımızı vurgulamalıyız” diye konuştu

Hüseyin Avni Mutlu ve Kadir Topbaş’ın da birer konuşma yaptığı törende daha sonra dereceye giren sporculara ödülleri verildi.

DERECEYE GİREN SPORCULAR

Üç gün süren yarışmalar sonucunda dereceye giren sporcular şöyle:

 

Olimpik Yay Büyük Bayan:

1. Yasemin Ecem Anagöz – İzmir

2. İrem Özkan – Sakarya

3. Kıvılcım Yavuz – İzmir

 

Olimpik Yay Büyük Erkek:

1. Berat Aydın – Samsun

2. Deniz Tımartaş – Antalya

3. Ege Yıldırım – Ankara

 

Makaralı Yay Büyük Bayan:

1. Sevin Kuzu Bursalı – İstanbul

2. Burcu Dağ – İstanbul

3. Evrim Sağlam – İstanbul

 

Makaralı Yay Büyük Erkek:

1. Dinçer Ekiz – Çanakkale

2. Özgür Can Alıcı – İstanbul

3. Erdoğan Aygan – İstanbul

 

Geleneksel Yay Büyük Erkek:

1. Hasan Koç – Konya

2. Mehmet Gölhan – İstanbul

3. Ramazan Şimşek – İstanbul

 

Geleneksel Yay Büyük Bayan:

1. Derya Kurt – İstanbul

2. Bengü Tekçe – Tokat

3. Fulya Aslan – İstanbul

 

Geleneksel Okçuluk 14 Yaş Altı:

1. Arda Efe Topuz – İstanbul

2. Doğukan Kara – İstanbul

3. Selin Mina Kütük – İstanbul