SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

17 Temmuz Spor Salonu’nda gerçekleşen antrenman öncesi AA muhabirine konuşan Ümit Milli Erkek Basketbol Takımı Antrenörü Erhan Toker, Avrupa Şampiyonası’nın denk takımların mücadele ettiği bir yer olduğunu söyledi.

Kampa ilk etapta 16 sporcunun katıldığını, 3 basketçinin ise kendi takımlarıyla çalışmalarına devam ettiğini ifade eden Toker, “Kampımız, 7 Haziran’a kadar devam edecek. Buraya katılamayan bir kaç tane daha oyuncumuz var. Onların liglerde play-off maçları devam ediyor. Kulüpleriyle ilgili maçları bitince onlar da kampımıza dahil olacak. Avrupa Şampiyonası çok denk takımların mücadelesi, denk performansların birbiriyle karşılaştığı bir yer” diye konuştu.

Bolu kampında günde iki antrenman yapacaklarını anlatan Toker, şöyle devam etti:

“Bunlardan bir tanesi kuvvet ve kondisyonla ilgili antrenman. Akşamları da basket maçı yapıyoruz. Burada hem takımın hücum ve savunma düzenlerini oturtmaya çalışıyoruz, hem de bunun yanında da bireysel olarak kondisyonlarını ve kuvvetlerini daha iyi duruma getirmeye çalışıyoruz. Sporcularımızı, arka arkaya maç oynayacak seviyeye getirmeye çalışıyoruz. Dolayısıyla burada hem kondisyon çalışmaları var, hem de basketbolun hücum ve savunma kısmı var. Bunun yanında en önemlisi ise kampta beraber olup takım olma kısmını halletmeye çalışıyoruz. Bolu’daki bu çalışmalar bizim için çok önemli.”

 

-“Şampiyonada, bu jenerasyonda biz de kuvvetli takımlardan bir tanesiyiz”

Toker, Bolu kampının ardından, sırasıyla Letonya, Fransa ve İstanbul’da düzenlenecek turnuvalara katılacaklarını ifade etti.

Antrenör Toker, İstanbul’da yapacakları 7-8 günlük kampın ardından Girit’te gerçekleşecek Avrupa Şampiyonası’na dahil olacaklarını kaydetti. Avrupa Şampiyonası’nda ellerinden gelenin en iyisini yapmaya gayret edeceklerini belirten Toker, şunları söyledi:

“Şu anda şu oluruz veya bu oluruz diye bir hedefimiz yok. Yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalışacağız. Çünkü maç maç gideceğiz. En iyi yere gitmeye çalışacağız. Şampiyonluk derseniz, şampiyonaya 18 takım katılıyor. Bu takımların hepsinin şampiyon olma şansı yok. Dolayısıyla maç maç gideceğiz ve elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız. Şampiyonada, bu jenerasyonda biz de kuvvetli takımlardan bir tanesiyiz.”

Antrenmana ısınma hareketleriyle başlayan milli takım, daha sonra antrenör Erhan Toker yönetiminde basketbol oynadı.