SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Demirören sistemi yanlış!

27 Mayıs 2014

+3… Önümüzdeki sezon yabancı kontenjanında kullanılacak futbolcu sayısı!… Yani, 8 tane yabancı futbolcu alacaksın, 5 tanesini oynatacaksın. 3 tanesi kulübede oturacak.

BU mucize sistemin yaratıcısı Yıldırım Demirören… Ne olacak? Bu sistem sayesinde Türk futbolu kurtulacak (!). Size bir itirafta bulunayım mı, bu kadar kıt futbol bilgisiyle Demirören'in Türk futbolunu nasıl yönettiğini hayretler içerisinde izliyorum. Allah aşkına böyle sistem mi olur? 5+3… Yahu ben o futbolcuları kulübede oturtacaksam niye milyonlarca euro para vereyim.

BAŞKA bir sistem düşün. Mesela de ki; İstediğiniz kadar yabancı futbolcu oynatabilirsiniz. Ama bunun kriterleri var. Ülkesinin milli takımında yakın dönemde belli sayıda forma giyme zorunluluğu olsun… Ne bileyim, gelecek olan yabancı futbolcunun yaşı 25'i geçmemeli de… Ne bileyim, bıyığı olsun, sakalı olmasın de… Ne bileyim saçını sıfıra vurdursun de… De oğlum de… Amaaa, Türk futboluna kota koyma. Çünkü kulüplerin büyük çoğunluğu Demirören'in önümüzdeki yıl uygulamaya koyacağı sisteme karşı. Adamlar, “Biz parayı sokaktan toplamıyoruz, her futbolcuya yılda iki-üç milyon euro para veriyoruz. Kulübede oturtacaksak niye bu kadar para verelim” diyor.

HAKLILAR da… Şimdi kulüplerimiz yurt dışındaki gurbetçi futbolcuların peşine düştüler. Bu durum maliyetlere külfet getiriyor. Zaten ülkemizde vergileri kulüpler ödediği için yıllık ücretleri bir hayli fazla olan futbolcular ellerini ovuşturuyor… Demirören'in güç gösterisi yapmayı bırakıp, aklı selim davranmasını tavsiye ediyorum. Öpücükle futbolcu transfer edilmiyor.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek