SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nı düzenlemeye aday olan Polonya’nın Krakow kenti, referandum sonucu halkın büyük çoğunluğunun organizasyonu istememesi sebebiyle adaylıktan çekildi.

Oylamanın geçerli olması için yüzde 30 katılım gereken referanduma, Krakow halkının yüzde 36’sı katıldı. Katılımcıların yüzde 70’e yakını, şehrin “2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nı düzenlemesine karşı” çıktı.

Krakow, İsveç’in başkenti Stockholm’den sonra adaylıktan çekilen ikinci şehir oldu. Böylece 2022 Kış Olimpiyatları’na evsahipliği yarışında Oslo (Norveç), Almatı (Kazakistan), Lviv (Ukrayna) ve Pekin (Çin) olmak üzere 4 kent kaldı.

Bu gelişme, 1,5 ay sonra İsviçre’nin Lozan kentinde toplanacak Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) İcra Kurulu’nu zor durumda bırakabilir. Çünkü komşusu Rusya ile yaşadığı anlaşmazlıklar yüzünden devlet ve finansal destekten mahrum kalan Ukrayna’nın Lviv kenti ile koalisyon hükümetinin ortaklarından birinin oyunlara karşı olması nedeniyle Norveç’in Oslo kentinin de adaylıktan çekilme ihtimali bulunuyor.

IOC, 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nın evsahibini 31 Temmuz 2015’te açıklayacak.