SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kasımpaşa’ya dün Tahkim Kurulu'nda kötü haber geldi. UEFA Avrupa Ligi vizesi alan Sivas ve Eskişehir'in ‘Şike Davası'nda yer alması nedeniyle UEFA'nın bu 2 kulüp hakkında disiplin soruşturması başlatmasının ardından Avrupa Ligi'ne katılmak için ümitlenen Kasımpaşa, UEFA Kulüp Lisansı alamadı.

Hatırlanacağı üzere TFF, 12 Mayıs'ta UEFA Lisansı için başvuruda bulunan 56 kulüpten ilk etapta sadece 12'sinin lisansı alabilecek koşulları yerine getirdiğini açıklamıştı. Başvuru yapan kulüpleri hukuki, sportif, altyapı, personel ve mali kriterlere göre inceleyen TFF Kulüp Lisans Kurulu, Akhisar Belediye, Beşiktaş, Bursaspor, Eskişehir, F.Bahçe, G.Saray, G.Birliği, Karabük, Erciyes, Sivas, Trabzon ve Çaykur Rize'ye UEFA Lisansı vermişti.

BURSA'YA UMUT

Listede ismi yer almayan Kasımpaşa Kulübü'nün yetkilileri ise bunun üzerine harekete geçti ve Tahkim Kurulu'na itiraz etti. Tahkim Kurulu dünkü toplantısında bu konuyu görüşürken Kulüp Lisans Kurulu'nun altığı kararda usul ve esasa aykırı bir husus bulunmadığı kanaatine varıldı ve Kasımpaşa'nın itirazı reddedildi.

TFF Kulüp Lisans Kurulu, 12 Mayıs'taki kararında UEFA Kulüp Lisansı alamayan kulüplere eksiklerini tamamlamaları için 30 günlük ek süre vermişti. Yani Kasımpaşa'nın önünde 20 gün gibi bir süre var. Eğer lacivert-beyazlı kulüp eksiklerini bu süreçte tamamlayamaz ve UEFA Lisansı alamazsa, Sivas ve Eskişehir'in UEFA'dan ceza alması ihtimalinde yerlerine lig 7.'si Karabük'ün yanı sıra lig 8.'si Kasımpaşa değil, ligi 9. sırada bitiren Bursa Avrupa Ligi'ne gidecek.

3 TRANSFERDEN 3.3 EURO MİLYON BORCU VAR

Peki Kasımpaşa neden UEFA Lisansı alamıyor? Çünkü mali kriterlerden sınavı geçemiyor. Lacivert-beyazlıların 2012-13 sezonu başında yaptığı Pablo Pintos, Santiago Garcia ve hâlâ takımda bulunan Tabare Viudez transferleri problemli. Kasımpaşa'nın Pintos transferinden 700 bin Euro, Garcia'dan 1 milyon 100 bin Euro ve Viudez'den de 1 milyon 550 bin Euro olmak üzere toplamda 3 milyon 650 bin Euro borcu bulunuyor. Ayrıca kulübün mevcut oyuncularına da vadesi geçmiş borçları var.

Vatan