SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

TARIK ERYİĞİT / Amkspor.com

Türkiye A Milli Futbol Takımı, hazırlık kampı kapsamında ilk maçını Kosova A Milli Futbol Takımı ile yaptı. Oldukça zayıf olan rakibi karşısında maçı üstün götüren Türkiye, San Marino’ya yaşattığı tarihi sevinçlerin bir benzerini Kosova’ya da yaşattı.

FIFA tarafından kısmen de olsa 2014 yılında tanınan ve bu tarihten sonra tek resmi maçını Haiti’ye karşı yapan Kosova, karşılaşmadan 0-0 beraberlikle ayrılmıştı. İkinci maçını Türkiye ile yapan Kosova, 35. dakikada tarihi bir an yaşadı. Yapılan ortada topa dokunan Albert Bunjaku, takımının uluslararası arenadaki ilk golüne imza attı. Böylece Kosova’nın, Türkiye karşılaşmasında bulduğu gol tarihe geçti.

İLK DEĞİL

Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın tarihe geçmesini sağladığı ilk rakip Kosova değil. ABD’de düzenlenen 1994 Dünya Kupası elemelerinde San Marino ile aynı grupta yer alan Türkiye, sahasında rakibini 4-1 mağlup etti. San Marino’nun bulduğu gol rakibimizin penaltı dışındaki ilk golü, ilk deplasman golü ve ilk Dünya Kupası elemeleri golü olarak tarihe geçti.

Rövanş karşılaşması ise San Marino tarihinde unutulmaz bir yer etti. Türkiye ile golsüz berabere kalan San Marino, böylece tarihinde ilk puanını kazanmış oldu.

 

MİLLİLERDEN RAHAT GALİBİYET / TIKLAYINIZ

 

FATİH TERİM’DEN FLAŞ AÇIKLAMALAR / TIKLAYINIZ

Yayınlanma Tarihi:20:54,