SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Teknik Direktörü Roberto Mancini’nin başkan Ünal Aysal’dan birkaç isteği var! İtalyan hoca Fanatik’e verdiği röportajda Beşiktaş’tan beğendiği futbolcuyu açıkladı.

Tecrübeli teknik adamın açıklamaları şöyle;

MANCINI’NİN KARE ASI / TIKLAYINIZ

DUYGUSAL OLAN FUTBOLCULARI NASIL YÖNETİYORSUNUZ?

Semih, Burak, Selçuk gibi çok kaliteli oyuncularımız var. Çok iyi çocuklar. Belki de genç dönemlerinde taktiksel anlamda çok çalışmadıkları için zorlanıyorlar. Ama ben bu duygusallığın bir kenara bırakılmasını düşünüyorum. Eğer sadece saha içine odaklanıp saha içinde neler yapabileceklerini düşünebilirlerse, takım arkadaşlarıyla birlikte nasıl kazanabileceklerini düşünmeye başlarlarsa duygusal dediğiniz yönlerin hepsi geride kalacak. Bunu da sezon başı kampında hep beraber aşacağız. Sadece taktik anlamında değil, saha dışında olan her şeyi geride bırakıp rakiplerine konsantre olurlarsa o zaman duygusallık geride kalır. Bazen şu da bir gerçek, bir oyuncu daha duygusaldır diğeri ondan daha az duygusaldır.

BURAK TARİHE GEÇTİ / TIKLAYINIZ

TÜRKİYE LİGİ SİZİ ŞAŞIRTTI MI?

Bu benim için yeni ve güzel bir deneyim oldu. Ama tek söyleyeceğim şey; yabancı kuralının kalkması gerektiği. Avrupa'da mücadele eden takımlar var. Bu oyuncuların aynı zamanda ligde de oynayabilmesi lazım. Bu karışıklık durumu zorlaştırıyor. Böyle olunca zaten kariyerinin sonuna gelmiş yıldız oyuncuları buraya almak zorunda kalıyorsunuz. Ondan dolayı da genç Türk oyuncular arkadan gelmiyor. Aynı zamanda Türk oyuncuların bir şekilde yurt dışına gitmeleri gerektiğini düşünüyorum. Böylece Türk Milli Takımı da gelişecektir. Biz bu konuyu İtalya'da 30 yıl önce konuşmuştuk. İtalyan takımlarında sadece İtalyanlar oynasın böylece milli takım başarılı olsun diye. Ve bir sonuç alamadık. Ne zaman bu kural kalktı, dünyanın en iyi oyuncuları gelmeye başladı İtalyan Milli Takımı da başarılı olmaya başladı. Şu an en iyi oyuncumuz Arda Turan. O da burada oynamıyor, İspanya'da oynuyor. En iyi takımlardan birinde oynuyor. Kendini sürekli geliştiriyor. Çünkü daha farklı çalışma metotlarını kullanıyor. Kendini mentalite olarak da geliştiriyor. O yüzden en iyi oyuncumuz durumunda.

KANAT OYUNCUSU OLARAK GÖKHAN TÖRE VAR. BEĞENİYOR MUSUNUZ?

İyi bir oyuncu. Kalitesi ortada. Beğendiğim oyuncular arasında.

TÜRKİYE’DE NELER YAPIYORSUNUZ? NELER HOŞUNUZA GİDİYOR?

Camilere, kiliselere tarihi yerlere gidiyorum, sanat galerilerine gidiyorum. Şehir merkezine giderek bol bol geziyorum. Yemekler çok iyi. Burada çok mutluyum. Türk halkı çok iyi. Sadece ben değil benimle çalışan tüm ekibim burada çok mutluyuz. Florya'da çok iyi insanlar var, dışarıda çok iyi insanlar var. Türkiye'de çok mutluyum.

AİLENİZDEN ÇOK UZAKSINIZ?

Bir oğlum Macaristan'da. Bir oğlum Amerika'da. Kızım Londra'da ama tatilde birlikte olacağız.

EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI?

Şu bir gerçek ki bizim çok güçlü ve etkili bir taraftarımız var. Taraftarımız bizle olduğu zaman, yanımızda olduğu zaman her maçımızı kazandık. Hep bizimle olmalılar. Bir de şu küfürlü tezahurat olayını sonlandıralım ki sadece kadınlara ve çocuklara değil, tüm taraftarlarımıza maçlarımızı oynayalım. Çünkü kadın ve çocuklar maça geldiklerinde maç gibi olmuyor, sanki konsere gelmişsiniz gibi hissediyorsunuz (gülüyor).

Yayınlanma Tarihi:09:02,