SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Metin KOÇ / Amkspor.Com / @kocmtn

Beşiktaş’ta yıllardır süregelen Portekiz furyası sona eriyor. Yıldırım Demirören’in başkanlık koltuğunda oturduğu dönemde Ameida, Fernandes, Quaresma, Simao, Bebe ve Alves gibi Portekiz patentli yıldızları kadroya katan siyah-beyazlılar büyük ses getirmiş, ancak sonuç hem sportif hem de mali anlamda hüsran olmuştu.

İlerleyen zamanlarda taraftarlarca ‘Portekiz çetesi’ olarak adlandırılan Quaresma, Simao, Bebe ve Alves ile yolları ayıran Beşiktaş Yönetimi, Almeida ve Fernandes’in elde tutulmasına karar vermişti. Ancak bu ikili de siyah-beyazlı kulüpte yolun sonuna vardı.

FERNANDES KENDİ İPİNİ ÇEKTİ

4 sezondur Beşiktaş forması giyen Fernandes, futbolundan çok saha dışında yaşadığı olaylarla gündeme geldi. Geçtiğimiz sezon teknik direktör Samet Aybaba ile yaşadığı problemler ve özellikle önemli maçlarda gösterdiği etkisiz performansla tartışılır hale gelen Portekizli oyuncu ‘aç gözlülüğünün’ kurbanı oldu.

Siyah-Beyazlı kulüple sözleşmesi sona eren 28 yaşındaki oyuncu, yıllık ücretinde artışa gidilmesine rağmen astronomik bedellerde ısrar edince yönetim görüşmeleri durdurma kararı aldı. Nitekim Başkan Fikret Orman’ın “Sezon sonu Fernandes ile yollarımızı ayıracağız” şeklindeki açıklamasıyla Beşiktaş’ın kapıları Fernandes’e resmen kapandı.

Ülkesine dönmeye sıcak bakmayan ve Rus kulüpleriyle dirsek temasında olduğu iddia edilen orta saha oyuncusunun yeni sezonda Rus liginde forma giyeceği iddia ediliyor.

ALMEIDA GEMİLERİ YAKTI

Tıpkı vatandaşı Fernandes gibi 4 sezondur Beşiktaş’ın gol yükünü çeken Hugo Almeida da sonuç farklı olmadı. Attığı kritik gollerle siyah-beyazlıların başarısında pay sahibi olan tecrübeli oyuncu, sözleşmesi bitmesine rağmen yönetime net bir cevap vermedi.

Son olarak sözleşme yenileme teklifine olumlu ya da olumsuz dönüş yapmadan Portekiz Milli Takımı kampına katılan Almeida’nın bu hareketi bardağı taşıran son damla oldu.

Beşiktaş Yöneticisi Ahmet Kavalcı sözleşme yenilemeyen Almeida'nın takımda kalmayacağını söyledi. Kavalcı, “Biz Hugo Almeida'ya sezon başında teklif yapmıştık ama o bizim teklif ettiğimiz ücrete yanaşmadı. Şu anda da zaten sözleşmesi bitti” dedi.

Premier Lig ekiplerinden Newcastle United ve West Ham’ın ciddi biçimde ilgisine maruz kalan Almeida’nın, Brezilya’da düzenlenecek Dünya Kupası sonrası yeni kulübü hakkında kesin kararını vermesi bekleniyor.

 

 

 

Yayınlanma Tarihi:15:21,