SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarık Eryiğit / Amkspor.com 

İngiltere Premier Lig’de David Moyes’ten boşalan menajerlik görevine Louis van Gaal’i getiren Manchester United’da, 28 yıldır süren oyun sisteminde değişikliğe gidilecek.

Sir Alex Ferguson’un 1986 yılında takımın başına geçtiği günden bu yana uygulanan çift forvetli kanat akını futbolu, efsane ismin ayrılmasından sonra takımın başına geçen David Moyes tarafından da devam ettirilmişti. Ancak Van Gaal ile birlikte Hollanda ekolüne dönecek olan ‘Kırmızı Şeytanlar’, oyun planını üç forvetli ve bol pasa dayanan bir sistem üzerine kuracak.

BAZI İSİMLER ZORLANACAK

Hollanda ekolünün en önemli özelliği olan ‘Toplu hücum, toplu savunma’ felsefesini Manchester United’da uygulamaya çalışacak olan Van Gaal, savunmaya yardım etmeyen futbolcular ile sıkıntı yaşayabilir. Hollandalı çalıştırıcının, Antonio Valencia, Juan Mata ve Nani gibi sadece hücumu düşünen isimlerle yola devam etmesi zor görünüyor.

Manchester United’ın yıllardır kullanmadığı geriden oyun kuran orta saha oyuncusu, Van Gaal’in kadroda en önem verdiği mevki olacak. Tecrübeli çalıştırıcı Hollanda Milli Takımı’nda bu bölgede kullandığı Jordy Clasie’nin yerine Michael Carrick’i kullanmayı düşünüyor. Kulübün transfer listesinde yer alan Toni Kroos da kadroya dahil edilirse, Van Gaal’in eli oldukça rahatlayacak.

FORVET İSTİYOR

Kanat oyuncularını forvetlerden seçecek olan Van Gaal’in Wayne Rooney’i sol ve Robin van Persie’yi ise sağda kullanması muhtemel. Tecrübeli teknik adam, forvet hattını transfer edilecek güçlü bir santrafor ile tamamlayacak. Eğer transfer gerçekleşmezse, Van Gaal, Van Persie en uca çekilip, yerine Mata’yı kullanabilir.

Sonuç olarak 28 yıldır oynadığı hızlı futbolu, temposu daha düşük bir sistemle değiştirecek olan Manchester United’da, futbolcuların yeni sisteme gösterecekleri tepki takımın başarılı olmasında en büyük faktör olacak. Bu nedenle Van Gaal’in Dünya Kupası sonrası takımın başına geçecek olması, İngiliz devinin önündeki en büyük engel olarak göze çarpıyor.

KORKTUĞU BAŞINA GELDİ / TIKLAYINIZ

MANU PATRONUNU BULDU / TIKLAYINIZ

Yayınlanma Tarihi:13:45,