SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray’ın İtalyan hocası  Roberto Mancini, Drogba konusundan Fenerbahçe’nin kağıt göndermesine, Felipe Melo’dan Ünal Aysal’a kadar birçok konuda konuştu.

İşte Mancini’nin Fanatik’e verdiği röportaj;

Geldiğiniz günden bu yana Galatasaray'da neler gördünüz?

İlk gün en güzel gündü. Yeni bir takım, yeni bir hedef, yeni taraftarlar, yeni bir başkan… İkinci gün ise Juventus'a karşı oynadık zaten. Ligi ve takımı tanımak zor oldu. Ama o bölümü hızlı geçtiğimi ve ortadaki zorlukları, engelleri hızlı anladığımı düşünüyorum. Ama sezon başı kampına katılmadığınız zaman kendi takımınızın genel durumunu tam olarak bilemezsiniz. Aynı zamanda diğer takımların yapılarını da bilmediğiniz için yeni gelen teknik adamlar sıkıntı çeker. Ben de o zorlukları yaşadım.

Ligdeki büyük yarışta sizi en çok ne zorladı, en kolayı ise neydi?

İlk başlarda özellikle takımın kondisyon durumunu anlamak o kadar da kolay olmadı. O kısa sürede takımı tanımak rakipleri tanımak kolay olmadı. Antalya'da devre arasında bir kamp yaptık ama o hiçbir zaman sezon başı kampına benzemez, yerini tutmaz. On günlük bir süreçti ve biz arada maçlara çıktık. Ardından hemen lig başladı. O yüzden sezon öncesi kampı yapmamak benim için en zor olaydı. Futbol sade ve kolay bir şeydir. Dünyanın her yerinde 11'e 11 ve 1 topla oynanıyor. Bana kolay gelen kısım bu bölümdü.

G.SARAY’A 2. PORTAKAL / TIKLAYINIZ

Taraftarlara ve basına bu güne kadar söylemek isteyip de söyleyemediğiniz bir şey var mı?

Basın toplantılarında bugüne kadar her şeyi söyleyen bir teknik adamım. O yüzden bugüne kadar takımıma ait söylemediğim bir şey olmadı. Basın toplantıları bizim için şans bu yönden. Ve İtalya'dakilere göre kısa sürmesi de benim Türkiye'deki şansım.

Diğer kulüplerden teklif aldınız mı? Türkiye'de kalacak mısınız?

Şu ana kadar resmi olarak hiçbir takımdan teklif almadım. Bu günler herkesin adının bir yerlere yazıldığı dönem, ben bu duruma alışığım ve herhangi bir sıkıntı duymuyorum. Galatasaray'da çok mutluyum ve gelecek sene de Galatasaray'da olacağım.

Başkanın ikincilik ve Türkiye Kupası olmazsa olmaz şartlarıydı…

Bizim aramızda böyle bir olmazsa olmaz şartlarımız yoktu. Zaten Galatasaray'ın hedefi direkt şampiyonluktur. O yüzden gelecek sezon hepimizin olmazsa olmazı şampiyonluktur. Gelecek sezona birlikte başladığımızda şampiyon olacağımızdan eminim.

“DROGBA’NIN BOŞLUĞU NASIL DOLAR BİLMİYORUM”

Önümüzdeki sezon şampiyon olabilmek için takımı yeterli görüyor musunuz?

Hayır görmüyorum.

SARAY’DA NELER OLACAK? / TIKLAYINIZ

Neye ihtiyacınız var ?

İyi oyuncularla iyi oyuncuları değiştirebileceğimiz bir takıma ihtiyacımız var. Bu kadar yoğun maç trafiği içerisinde bazen gençlere yer veriyoruz. Evet gençler kaliteli ama bu tempoyu kaldıracak düzeyde değiller. Bir yandan seneye Drogba'nın yokluğunu nasıl dolduracağımız belli değil. Sneijder takımın en önemli oyuncularından biri. Dünya Kupası'na gidecek. Dünya Kupası'na giden oyuncuların nasıl döneceği belirsiz oluyor.

Ünal Aysal, “Roberto Mancini ile oturacağız şartları konuşacağız. Transfere 40-50 Milyon Euro ayıramam” dedi. Sizin hedefiniz nedir. İstediğiniz oyuncuları almak için ne kadarlık bir bütçeye ihtiyacınız var?

Başkanın düşüncelerine saygı duyuyorum. Çünkü ben teknik direktörüm o da başkan. Zaten bunları oturup konuşuyoruz. Sezon bittiği zaman ben menacer olarak bir takım isteklerde bulunacağım. O da başkan olarak bütçeyle ilgili olarak kendi kararlarını verecek. Ama bu sezon sonunda netlik kazanacak.

“KAĞITLA MUTLULARSA BENİM İÇİN SORUN YOK”

Fenerbahçe son maçında sahada bir kağıt dolaştırdı. Bu konuda size bir gönderme yaptılar. Ne düşünüyorsunuz?

Bu çok önemli değil. Onlar bununla mutlularsa ben de onlar adına mutlu olurum. Önemli olan ligde bir takımın şampiyonluğu hak edip etmediğidir. Bence onlar da şampiyonluğu hak etmişlerdi. Ben de onları tebrik etmiştim zaten. Ama tekrar söylüyorum bu şakayla mutlu oluyorlarsa ben de onlar adına mutlu olurum.

“FELIPE MELO’YU HEP UYARIYORUZ”

Melo bu sezon çok iyi bir performans gösteriyor. Fakat saha içindeki tavırları sebebiyle sürekli eleştiriliyor. Bu hareketler takıma nasıl yansıyor?

Melo'dan çok memnunum. Oynamadığı zamanlarda orta sahada problem yaşadık. Onun dışında her zaman söylüyoruz. Kendisi de biliyor bunu. Hakemlerle diyaloglarında kart sorunu yaşıyor. Melo takımın en iyi oyuncularından biri. Sadece o değil Sneijder de bizim için bu sezon en iyi performansı sergileyen futbolcularımızın başında geliyor.