SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) ve Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) işbirliği ile Antalya Akdeniz Üniversitesi (AÜ) kampusu içinde düzenlenen Plaj Voleybolu Gençlik Olimpiyat Oyunları Kıta Elemesi Finalleri, sansür iddialarının gölgesinde başladı. 22 ülkeden 18 erkek, 18 kız takımının katıldığı final müsabakalarının gerçekleştirildiği plaj voleybolu kortları İlahiyat Fakültesi'nin tam karşısına kurulunca, iddiaya göre bazı öğrenciler bundan rahatsızlık duydu ve imza topladı.

‘BİKİNİ İSTEMİYORUZ'

Hürriyet’in haberine göre; Bu imzalar üniversite yönetimine ulaştırılmasa da, bazı öğrenciler, “Okulumuzun camından bikinili kızları görmek istemiyoruz” diyerek rahatsızlıklarını fakülte yöneticileri ile paylaştı. Bunun üzerine müsabakaların yapıldığı kortların giriş bölümü, TVF ve üniversitenin logolarını içeren, duvar payı ile birlikte yaklaşık 5 metreye ulaşan dev afişlerle kapatıldı. Ancak bu uygulama da, diğer öğrenci ve oyuncuların tepkisini çekti. İlahiyat öğrencilerinin rahatsızlığı nedeniyle kortların görünmesinin branda tarzı reklamlarla önlendiğini söyleyen öğrenci ve sporcular da tepkilerini, “Sanki burada yasak bir şey yapıyoruz. Uygulama için ‘Logo reklamı' deniyor. Peki, o logolar neden sadece kortların fakülteyi gören cephesine konuldu? Kimi kandırıyorlar? Böyle bir anlayış olamaz” sözleriyle ortaya koydular.

‘BİZİM İÇİN ÇÖZÜLDÜ'

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen AÜ İlahiyat Fakültesi öğrencilerinden oluşan bir grup ise, taleplerini şöyle savundular: “Fakültemizde bu tür görüntüleri görmek mecburiyetinde değiliz. Konu özgürlükse bizim de özgürlüklerimiz var. Herkes istediği şekilde yaşayabilir ancak biz rahatsızlık duyduk ve imza topladık. Ancak bu imzaları yönetime ulaştırmadan sorun çözüldü.”

DİEGO TRANSFERİNDE FLAŞ GELİŞME!

DEKAN: BENİM HABERİM YOK

Kortlarda yapıldığı iddia edilen sansür iddiaları hakkında Hürriyet muhabirine konuşan AÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ögke ise şunları söyledi: “Konuyu tam bilmiyorum. Öğrencilerimden bana gelen olmadı. Ancak ben izinliydim. Bu süre içerisinde bir başvuru olup olmadığını araştırmam gerekiyor. Zaten böyle bir rahatsızlık varsa başvuru yeri üniversite yönetimi olmalı.”

ŞİKAYETLER DOĞRU

İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin şikâyetini doğrulayan AÜ Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Aydın Özdemir ise, “Maalesef arkadaşlarımızın şortla antrenman yapan sporcular nedeniyle rahatsızlığı olmuş. Konu önce fakülte yönetimine sonra bize ulaştı. Antalya gibi bir kentte bunların konuşulmasına üzüldük. Ancak gereken yapıldı. Kortun çevresi tamamen kapatıldı, rahatsızlık yaratacak konu kalmadı” dedi.

AMACIMIZ SPOR

Turnuvada görev alan TVF basın sorumlusu, İlahiyat öğrencilerinin rahatsızlığının kendilerine ulaştığını doğrularken, TVF Başkanı Özkan Mutlugil de şöyle dedi: ”Biz burada çok önemli bir organizasyon için bir araya geldik. Ben öğrenci arkadaşlarımın böyle bir şeyden dolayı rahatsız olacağına ihtimal vermiyorum. Bizim tek amacımız burada spor yapmak.”

Hürriyet

Yayınlanma Tarihi:11:36,