SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İsviçre'nin Basel takımını çalıştıran Murat Yakın'ın kulübüyle yolları ayrıldı. 2001 yılından bu yana takımın başında olan Yakın ile kulübün karşılıklı anlaşarak yollarını ayırdıkları belirtldi.

Basel'in resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, “Kulüple teknik direktörümüz arasında dostça gerçekleştirilen diyaloğun ardından karşılıklı olarak, 2014-15 sezonunda yola birlikte devam edilmemesine karar verilmiştir. 2012'de göreve gelen Murat Yakın ile İsviçre'de şampiyonluklar ve Avrupa'da başarılı sonuçlar alınmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Türk asıllı İsviçreli teknik adam konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Basel'de çok güzel ve etkileyici günler geçirdim. Bu güzel zamanları unutmayacağım” dedi. Duyuruya düşülen notta hem kulüp hem de teknik adamın konuyla ilgili olarak pazartesi günü ortak bir basın toplantısı düzenleyecekleri ifade edildi. Yakın'ın ismi son zamanlarda içlerinde Lazio'nun da bulunduğu birçok kulüp ile birlikte anılmıştı.

Basel'de parladı

Futbolculuk hayatında Fenerbahçe forması da giyen Murat Yakın, antrenörlük kariyerinde ise Thun ve Luzern'in ardından Basel'in başına geçti. Yakın Basel'de önemli başarılara imza attı.

İçinde bulunduğumuz sezonda şampiyon olan Basel, Yakın'ın yönetiminde son iki sezon lig şampiyonluğu yaşayan Basel, geçen sezon kırmızı-lacivertli ekiple UEFA Avrupa Ligi’nde yarı final heyecanı yaşamış, bu sezon ise Şampiyonlar Ligi’nde Chelsea’yi iki maçta da mağlup etme başarısı göstermişti.