SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Kadınlar Futbol 1. Ligi’nde üst üste ikinci şampiyonluğu kazanan Konak Belediyespor’un teknik direktörü Hüseyin Tavur, 2006’dan bu yana takımın başında olduğunu, bu süreçte en büyük desteği eşi Aysun Güzen Tavur’dan aldığını söyledi. Takımla ilk antrenmana çıktığında çok şaşırdığını kaydeden Tavur, “Antrenmanda 2 tur koşu sonra kendi aralarında pas ve en son çift kale maç yapılıyordu. Ne fizik ne de teknik çalışma yoktu. Biz takımı o günlerden aldık ve şu an bugün Türkiye’nin 1 numaralı takımı haline getirdik” dedi.

Tavur, ilk sezonunda maçlarda hücum bile yapamadıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“O günleri hatırladığımda şu an uzay takımı olduğumuzu düşünüyorum. Yıllar içinde çok yol kat ettik ve bugünlere geldik. 2012 yılında büyük bir atılım yaptık. 2011 yılına kadar hep kendi yağımızla kavrulduk. Altyapıdan oyuncu yetiştirdik. Sezonda 1 ya da 2 futbolcu transfer ediyorduk. Ama 2012 yılında Türkiye’nin bayan futbolunda adından çok söz ettireceğine emindik ve geniş kapsamlı bir çalışma yaptık ve 2012-2013 sezonuna tam bir profesyonel takım edasında çalışarak ilk adımımızı atmış olduk. Sezon öncesi kamp, düzenli maaş, teknik ekipmanlar, maç analizleriyle Konak Belediyespor’u iyi bir noktaya getirdik ve o günden bugüne kadar iyi yolda olduğumuzu tüm Türkiye’ye göstermiş olduk.”

Geçen sezonun ardından bu sene de şampiyon olduklarını hatırlatan Tavur, “Çok çalıştık, çok istedik. İnsanların aklındaki ‘kadınlar futbol oynamaz’ tabusunu yıktık. Bu kadınlarımız bize ilkleri yaşattılar. Bu zamana kadar ülkemizi Avrupa’da temsil eden diğer takımlarımızın yapamadığını bizim kızlarımız başardı. Hiç bir zaman biz bu işin üstesinden gelemeyiz düşüncesi oluşmadı. Hep daha fazlasını ekip olarak istedik ve başardık” diye konuştu.

Tavur, Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde Bosna-Hersek’te daha önce Türkiye’den hiçbir ekibin yapamadığını başararak, bir üst tura çıkmanın onuru ve gururunu yaşadıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Geçen sezon son 16 takımın arasına girmeyi başardık. Bu sezonki hedefimiz ilk olarak grup maçlarını geçmek olacak ve daha sonra çeyrek finale kadar çıkmak amacımız. Daha sonraki senelerde Türkiye ligi kupalarının yanına Avrupa kupasını kaldırmak ve müzemize götürmek istiyorum. Avrupa futboluna altyapı olarak göre çok gerideyiz. Ancak futbol olarak aynıyız. Oradaki insanlar bu işi çok küçük yaşta futbolu sahiplenerek bir yerlere geliyorlar. Türkiye olarak öncelikle biz de bu mantığı yerleştirmeliyiz ki kadın futbolunda söz sahibi olalım. Türkiye olarak, Konak Belediyespor bayan futbolunda öncülük ediyor. Gelecekte de bizim gibi bir kaç daha takım bizim yaptığımız atılımları yaparsa, Türkiye’nin kazanacağına eminim.”