SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarık Eryiğit / Amkspor.com

Futbol tarihinde çoğu futbolcu kariyeri boyunca en fazla 5, belki 6 sözleşmeye imza atar. Bu imzaların çoğu da futbolcu bir başka takıma transfer olduğunda gerçekleşir. Ancak öyle bir futbolcu var ki, kulübünden hiç ayrılmadan bu anlayışı yok edecek gibi görünüyor. Bu isim Lionel Messi’den başkası değil.

Kulübü ile yedinci sözleşmeyi imzalama konusunda anlaşan Messi, yıllık 20 milyon Euro kazanacak. Dokuz yıldır profesyonel kariyeri olan 26 yaşındaki yıldız, yedinci sözleşmesine önümüzdeki günlerde imza atacak. Demir işçisi bir babanın oğlu olan Messi, 13 yaşında tedavi masrafları karşılığında geldiği Barcelona ile yapacağı yeni anlaşma sonrası dünyanın en çok kazanan futbolcusu olacak.

Futbolun artık bir endüstri olduğu ve insanları günlük sıkıntılarını düşünmekten uzaklaştırmak için kullanıldığını bilmeyen kalmadı. Ancak henüz 26 yaşındaki bir futbolcunun yıllık 20 milyon Euro kazanması, endüstrinin artık çığırından çıktığının en büyük göstergesi. Takımına yıllık bu kadar gelir getirip getirmediği tartışılan bir futbolcuya verilen ücret işletme açısından da düşündürücü bir durum.

Soma’da yaşanan facia ile işçilerin yaşam standartlarının gözler önüne serildiği bir dönemde atılan 20 milyon Euro’luk imza kapitalist düzenin çarklarını bir kez daha gözler önüne serdi. Günde 40 lira için hayatlarını kaybedenlerin acısı, günlük 55.5 milyar Euro kazanan bir gencin attığı gollerle hafifletilmeye çalışılacak.

Messi, futbol endüstrisinin kapitalizme hizmet eden figürlerinden sadece bir tanesi. Gittikçe büyüyen ve daha çok insana ulaşan bu endüstri, Soma’da yaşanan facia ve benzerleri sonrası ortaya çıkan vahşi kapitalizmin çirkin yüzünü insanlara unutturulmaya devam edecek.

Yayınlanma Tarihi:16:07,