SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

FIBA onursal üyesini seçti

Almanya'da gerçekleştirilen 2014 Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Avrupa Genel Kurulu toplantısının ilk gününde, eski FIBA Başkanı Olafur Rafnsson FIBA Avrupa Onursal Üyesi ilan edildi.

Güncellenme: 17:35, 16/05/2014
FIBA onursal üyesini seçti

Münih kentindeki genel kurulun ilk gününde, 47 ülkenin FIBA başkanları bir araya geldi. 2013 Haziran ayında hayatını kaybeden eski FIBA Başkanı Rafnsson’ın anıldığı toplantı, eski başkan vekili Cyriel Coomans’ın, Rafnsson’un ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirmesiyle başladı. Coomans, Rafnsson’un sıcakkanlı olduğunu, tüm enerjisini gece gündüz basketbola harcadığını anlattı. Coomans, konuşmasının ardından yaklaşık 100 delegeyi, eski başkana saygı duruşuna davet etti.

FIBA Başkanı Yvan Mainini de Coomans ile aynı duyguları paylaştığını ifade ederek, Rafnsson’un basketbol dünyası için önemine değindi.

FIBA Avrupa Genel Sekreteri Kamil Novak ise dünkü toplantıda 47 federasyonun katılımıyla önemli kararlar alındığını bildirdi. Novak, kararlar kapsamında 2015 yılı itibarıyla Erkekler 20 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nın 20 takımlı turnuva formatından 16 takımlı turnuva formatında düzenleneceğini ve bu uygulamanın, FIBA Avrupa A Gençleri kategorisini de kapsadığını kaydetti.

Novak, FIBA Kadınlar Avrupa Ligi’nde de elit takımların ilgisini devam ettirmek ve yüksek standartlı rekabeti korumak için 16 takımlı turnuva formatının benimsenmesi kararı alındığını sözlerine ekledi.

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel’in de FIBA Avrupa başkanlığına aday olduğu genel kurul seçimleri, 2014-2018 yıllarında görev yapacak yeni başkanın ve genel kurul üyelerinin seçimleriyle yarın sabah saatlerinde gerçekleştirilecek.