SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde ilk defa bir kentin iki takımını karşı karşıya getirecek final maçının heyecanı, Madrid’de en üst düzeyde yaşanıyor.

Real Madrid ve Atletico Madrid arasındaki ezeli rekabet, 24 Mayıs’ta Portekiz’in başkenti Lizbon’da oynanacak Şampiyonlar Ligi finalinde bir kez daha öne çıkacak. Maç için iki takımın toplam 40 bin taraftarı Lizbon’a gitmeye hazırlanırken, Madrid’de kalanlara ise iki kulüp stat kapılarını açacak.

Atletico Madrid taraftarları Vicente Calderon’da, Real Madrid taraftarları Santiago Bernabeu’da kurulacek dev ekranlardan maçı izleyebilecek. Bir tarafına Real Madrid, diğer tarafına Atletico Madrid’in dev formalarının asıldığı Madrid’in ünlü Sol meydanına dev ekran kurulması fikri ise güvenlik endişesiyle son anda iptal edildi.

Her iki kulüp de olası şampiyonluk kutlamalarını programladı. Real Madrid takımı, maçın ardından Lizbon’dan Madrid’e gelip sabaha karşı taraftarlarıyla Cibeles meydanında buluşacak, Atletico Madrid takımı ise bir gün sonra 25 Mayıs’ta Neptün meydanında kupayı kutlayacak. Ancak 25 Mayıs’taki Avrupa Parlamentosu seçimleri nedeniyle her iki takımın kutlama planının, Seçim Kurulunca onaylanması gerekiyor.

Final akşamı ve ertesi gün, maç ve kutlamalar nedeniyle çok geniş güvenlik önlemi alınacak. İspanyol polisi, atlı ve motosikletli birlikler olmak üzere 600 kişilik bir ekibi görevlendirdi, ayrıca 300’e yakın belediye polisi ve 130 sağlık görevlisi hazır bulundurulacak. Her iki statta, yaklaşık bin 200 özel güvenlikçi görev yapacak.

Yayınlanma Tarihi:13:08,