SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarihinde 3. kez UEFA Avrupa Ligi şampiyonluğunu elde eden Sevilla’da, Benfica karşısında iki penaltıyı kurtararak kupayı getiren Portekizli kaleci Beto kahraman ilan edildi.

İspanyol basınında yer alan haberlerde, “Beto, bir Sevilla destanını taçlandırıyor”, “Sevilla’nın 3. Avrupa Ligi, bu kez kahraman bir Beto ile”, “Sevilla, bir kez daha Avrupa’nın Kralı”, “Sevilla kahramanca Torino’da 3. UEFA Avrupa Ligi kupasını fethetti” ifadeleri başlıklara çıkarıldı.

İspanyol gazeteleri ayrıca, Benfica’nın Avrupa kupası finallerinde ve İspanyol takımlarına karşı yaşadığı tarihi talihsizliğe vurgu yaparak, “Lanet sürüyor. Benfica 52 yıldır Avrupa’da kupa kazanamıyor ve 32 yıldır bir İspanyol takımına karşı kazanamıyor. Son olarak 1982 yılında Real Betis’e karşı 2-1 kazanan Benfica, o tarihten sonra İspanyol takımlarına karşı oynadığı 15 maçı da kaybetti” ifadelerini kullandı.

Benfica’nın maç boyunca çok atak oynayıp, Sevilla’ya baskı kurmasına rağmen yakaladığı fırsatları gole çeviremediğini kaydeden Marca, As, El Mundo Deportivo gibi spor gazeteleri, Portekizli takımın üzerinde “lanet olduğunu” savundu. Tüm İspanyol gazeteleri, Benfica’da 52 yıl önce görevine son verilen Macar teknik direktör Bela Guttman’ın o dönemde söylediği “Bensiz, Benfica asla Avrupa’da kupa kazanamayacak” şeklindeki bedduasına geniş yer verdi.

Bu arada Marca gazetesi, İspanya’nın son dünya ve Avrupa şampiyonu olmasına, Sevilla ile UEFA Avrupa Ligi’ni kazanmasına ve UEFA Şampiyonlar Ligi’nde iki İspanyol takımının (Real Madrid ve Atletico Madrid) final oynayacak olmasına da atıfta bulunarak, “Dünya Kupası öncesinde İspanyol futbolu korkutuyor” ifadesini sürmanşetine taşıdı.

Öte yandan Portekiz basını da Sevilla’nın Portekizli kalecisi Beto’yu finalin kahramanı gösterdi. Portekiz spor gazetelerinden Abola “Torino kahramanı, Benfica’nın üzüntüsünün bir ismi var: Beto. Sevilla’nın Portekizli kalecisi iki penaltı kurtararak maçın adamı oldu”, Record da “Lanet… Benfica, Avrupa’da arka arkaya 8. finalini kaybetti. Teknik direktör Jorge Jesus: Her zaman en iyi kazanmıyor” ifadelerini manşetinde kullandı.