SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Yıldırım ve Kocaman o günlerde…’

"Başkan Aziz Yıldırım ve Aykut Kocaman o günlerde bana yanlış yaptılar. Ama yaşadıklarımı unuttum, geçmişte kaldı. Kimseye kızgın ya da kırgın değilim..."

Güncellenme: 10:59, 14/05/2014
‘Yıldırım ve Kocaman o günlerde…’

Cansel KEMİKSİZ / AMKSPOR

Alex de Souza… Fenerbahçe’de bir döneme damgasını vurdu, sadece sarı-lacivertli taraftarların değil tüm Türkiye’nin gönlünde taht kurdu. Çubuklu formayla sayısız başarı yaşayan Sambacı, kulüpten ayrılık sürecinde ise yönetim ve teknik heyetle karşı karşıya geldi. Fırtınalı günlerin ardından sessiz sedasız ülkesine dönen Alex, şampiyonluk kutlamalarında yine gündemin ilk sırasına oturdu. Aziz Yıldırım’ı çıldırtan tezahürat sonrasında Twitter’dan, “Herkesi kutluyorum” diyerek alkış toplayan Alex, sessizliğini ise AMK Spor’dan Cansel Kemiksiz için bozdu. İşte bir yıldır konuşmayan ‘heykeli dikilen adam’ın olay sözleri…

YILDIRIM’I YAKINDAN İLGİLENDİREN KARAR / TIKLAYINIZ

“İMZAM RÜYA GİBİYDİ”

“İsterseniz en baştan başlayalım; Fenerbahçe’ye transferimden… İtalya’da Parma’da futbol oynayamamıştım. Yüksek bir bonservis ücreti karşılığında beni transfer edip, daha sonra ekonomik sıkıntılar ve takım politikası sebebiyle beni kiraladılar. Kariyerimin en sıkıntılı dönemini geçirdim. FIFA’ya dava açtım ve kazandım. Fenerbahçe’ye transferimde ise her şey rüya gibiydi. Sadece futbol vardı ve takımda Nobre, Fabiano, Aurelio gibi vatandaşlarım oynuyordu. Adaptasyon sürecim kısa oldu…”

“YANAL, KOCAMAN’DAN SONRA…” / TIKLAYINIZ

“BENİ SEVDİLER ÇÜNKÜ…”

“Türkiye’de insanlar beni çok sevdiler. Onların beni sevmesi ya da saygı duyması için özel bir çaba harcamadım, harcamıyorum. Brezilya’da ya da evimde nasılsam, saha içerisinde de aynıyım. Benim için tüm insanlar aynı ve eşittir, herkese saygı gösteriyorum. Hangi takımı tuttuğunuzun ya da hangi dili konuşup, hangi ırktan olduğunuzun önemi yok. Sanırım bu nedenle Türkiye’de sevgiye ve saygıya layık görüldüm…”

“GEÇMİŞ GEÇMİŞTE KALDI”

“Fenerbahçe’den ayrılığım hakkında çok fazla konuşmak, yorum yapmak ve kulübe zarar vermek istemiyorum. Bana göre Başkan ve Aykut Kocaman bana yanlış yaptılar. Ama tüm yaşananlar geçmişte kaldı. Kimseye karşı kırgın ya da kızgın değilim. Bu konu hakkında da tüm söyleyeceğim bunlar. Zaten jübilem konusunda da kesin olan hiçbir şey yok…”

WEBO GİDERSE O GELECEK / TIKLAYINIZ

“DAHA FUTBOLDAN SIKILMADIM”

“Futbolu bırakmamın maç temposu ya da bedensel yorgunlukla alakası yok. Yakın çevremin de bildiği gibi Fenerbahçe’de forma giyerken de hep ‘1-2 sene Coritiba’da oynar, veda ederim’ diyordum. Yani tamamen planlarım doğrultusunda bir yol izledim. Şu anda tek düşüncem, önümdeki kısa süreden keyif almak. Ailemle de daha fazla zaman geçirmek istiyorum…”

“BELKİ BİR GÜN TÜRKİYE’YE DÖNERİM”

“Futbolu çok seviyorum ve teknik direktör olmak istiyorum. Aslında futbolu bırakmıyorum, sadece saha içerisinde oynamaktan vazgeçiyorum. En kısa zamanda gerekli yetki ve belgeleri almak için kurslara gideceğim. Hayatın bize neler getireceğini kimse bilemez. Belki bir gün F.Bahçe’yi bile çalıştırabilirim, neden olmasın…”

“ZICO GİDİNCE HAVA DEĞİŞTİ”

“Zico dönemi bizim için çok verimliydi. Başkan Aziz Yıldırım’ın Zico’yu göndermesinden sonra kulüpte mantalite değişti. Alışık olduğumuz ve başarı yakaladığımız düzen bir anda değiştirildi. Yaklaşık 10 ay kadar Aragones’le çalıştık, farklı bir anlayış, farklı bir teknik adam… Sonrasında Aykut Kocaman teknik direktör oldu ve Türk anlayışı geldi. Roberto Carlos, Deivid, Vederson gönderildi. Edu Dracena şanssız bir sakatlık geçirdi. Ardından sözleşmesi feshedildi ve gönderildi. Cristian ile Andre Santos transfer edildi, bir anlamda her şey tepeden tırnağa değişti… Aykut ile Zico çok farklı düşünen teknik direktörler.”

Yayınlanma Tarihi:07:36,