SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Başkanı Michel Platini, İtalya’nın Torino kentinde İspanya’nın Sevilla ile Portekiz’in Benfica takımları arasında yapılacak UEFA Avrupa Ligi finali öncesinde Hotel Principi di Piemonti’de düzenlediği toplantıda, 5 hakem uygulamasını değerlendirdi.

UEFA olarak amaçlarının, futbolu nasıl daha iyi iyileştirmeye yoğunlaşmak olduğunu belirten Platini, “Hepimizin futbol oynamışlığı var. Tek bir kişinin her şeyi görmesi mümkün değil. Sadece gol olup olmamasına değil, ceza sahası içindeki pozisyonlarda da hataları azaltan bir uygulama” diye konuştu.

Teknolojiye karşı çıkmadığını dile getiren Platini, kale çizgilerine kamera konulabileceğini ama ofsaytın tespitinde kameraların kullanılmasına karşı olduğunu kaydetti. Platini, 5 hakem uygulamasının birçok federasyon için kaynak gerektirdiğine de dikkati çekerek, bunu hayata geçirmenin zaman alacağını söyledi.

Platini, söz konusu uygulamayı hayata geçirmeden önce ilk işinin Collina’yı ikna etmek olduğunu çünkü eski hakem Collina’yı ikna edemeyeceğini düşündüğünü anlatarak, eski İtalyan hakemin ise düşündüğünün aksine bu fikrine onay verdiğini ifade etti.