SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ünlü yorumcu ve televizyoncu Şansal Büyüka, Fenerbahçe’de beş futbolcunun Ersun Yanal’ı Aziz Yıldırım’a şikayet etti bilgisinin doğru olduğunu söyledi. Büyüka’nın Milliyet gazetesinde yer alan haftalık söyleşisinde yaptığı değerlendirme şu şekilde:

Ersun Yanal ile futbolcular arasında yaşandığı iddia edilen sorunlar ayyuka çıktı. Sizce bir sorun var mı?

“Fenerbahçe'de Ersun Yanal ile bazı futbolcular arasında sorun olduğu kesin. Bu konuda kulüpten bir yalanlama yapılsa bile kesin. Geride bıraktığımız hafta, takımın beş “ağır abi”si Başkan'ı toplantıyaçağırıyorlar. Yanal'dan şikayetçi oluyorlar. Allah'ı var, “Ne istemeyiz” diyorlar, ne de “ Ertuğrul Sağlam gelsin” diyorlar. Bu konuda haklarını yemeyelim. Ama Başkan kanalıyla Hoca'ya ayar çekiyorlar, tavırlarını eleştiriyorlar, Hoca'nın yeni bir anlayış ve tavır içinde olmasını istiyorlar. Başkan da dinliyor. Başkan zaten futbolculara yakın. Volkan 3 Temmuz'un ilk gününden beri beyniyle, yüreğiyle, tüm benliğiyle Başkan'ın ve sürecin karşısında aslan gibi durdu. Yani Başkan'la futbolcu-başkan ilişkisinden çok, tam bir baba-oğul gibiler.

O günlerde, yani hapishane günlerinde Başkan, Emre'ye müthiş karşı vemesafeliydi. Sonrası ne oldu bilmiyorum, Başkan ile Emre de baba-evlat ilişkisine girdi. Sonuçta Başkan, bu futbolcularına, bir profesyonel gibi değil, “evlat” gibi bakıyor. Bir profesyonelden çok, yol arkadaşı, kader arkadaşıgibi görüyor ve futbolcuların söylediklerini son derece önemsiyor. Buraya kadar mükemmel, gerçekten mükemmel ve kıskanılacak bir ilişki. Ancak Başkan, futbolcuların hocaya ayar vermek istemesi konusunda,oyuncularına “Siz ne yapıyorsunuz?” demek yerine, o da Hoca'danfutbolcuların da etkisinde kalarak aynı şeyleri beklemeye başlıyor.

BEŞİKTAŞ’TAN BAŞSAĞLIĞI

Bu ayrışma Ersun Yanal'ı zor durumda bırakmayacak mı?

“Ersun Hoca iyi adamdır, bunu kimseyle tartışmam. Ama az sayıdaki dostları ile kapalı devre yaşamayı sever. Kendi hobileri vardır. Alıştığımız klasik tiplerden değildir. Kulis yapmak, algı yönetimi yaratmak adına sahte ilişkilere girmez, sahte dostluklar kurmaz. Belki Hoca'nın da, bu iyiliğine rağmen, insan ilişkilerini revize etmesi, bir değişime ve gelişime yüzünü dönmesi gerekiyor. Ama futbolcuların dizayn etmeye kalktığı bir Hoca, önümüzdeki sene o oyuncular üstünde nasıl otorite kurar?

En ufak bir şeyde futbolcular gelip Başkan'a dertlenmez mi? Kaldı ki, Ersun Hoca geçen hafta bir panelde “Enerjisi daha yüksek bir takım yaratma ısrarım var” demişti. Yani seneye daha yoğun antrenman, bundan da daha tempolu futbol ve bunun gereği takımın içine yerleştirilecek birkaç gençfutbolcu.

Unutmayalım, geçen sezonun başında da, “Ersun Hoca ağır antrenman yaptırıyor” diye sızlanmaları dinlemedik mi? Hoca'nın bu açıklamalarıözellikle yaşı ilerleyen, antrenmanı pek de fazla sevmeyen, sahada doksan dakika kalmakta ve sezon boyu süreklilik adına verimliliksağlamakta zorlanan futbolcuları rahatsız etmez mi? Bugün açık açık söylemeseler bile eder.”

 G.SARAY’DAN BAŞSAĞLIĞI

Yayınlanma Tarihi:11:13,