SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarık Eryiğit / Amkspor.com

UEFA Avrupa Ligi’nde şampiyon, Benfica ile Sevilla arasında oynanacak final karşılaşmasının ardından belli olacak.

İki takımın da uzun ve zorlu bir süreci geride bırakarak çıkacakları final karşılaşması, sezon boyunca verilen emeğin kupayla taçlandırılması anlamına geliyor. Ancak bu karşılaşma Benfica için müzesine bir kupa daha götürmekten çok daha fazla anlam taşıyor. Portekiz temsilcisi, kupayı kazanarak 52 yıldır üzerinde kara bulut gibi dolaşan ‘Guttmann Laneti’ni de yıkmanın peşinde.

LANETİ ZAM İSTEĞİ BAŞLATTI

Türkçe okuduğumuzda isminde de anlaşılacağı üzere Bela Guttmann, pek bedduası alınacak bir isim değil. Bunu en iyi Benfica kulübü ve taraftarları biliyor. Futbolu bıraktıktan sonra teknik adamlığa soyunan Guttman, Porto’da yakaladığı şampiyonluğun ardından Portekiz’in diğer güçlü kulübü Benfica’nın başına geçer. Benfica’da ilk iki yılında şampiyonluk yaşayan Macar çalıştırıcı, asıl başarısını o dönemki adıyla Şampiyon Kulüpler Kupası olan Şampiyonlar Ligi’nde kazanır.

Takımını 1960–61 ve 1961–62 sezonlarında iki kez üst üste Avrupa’nın zirvesine çıkaran Guttman, yönetimden maaşına zam yapılmasını ister. Ancak yakaladığı başarılara rağmen başarılı çalıştırıcının bu isteği kulüp tarafından kabul edilmez. Oldukça sinirlenen Guttman, takımdan ayırlma kararı verir. Ayrılırken de “Benim başında olmadığım Benfica, bundan sonra 100 yıl boyunca Avrupa’da kupa kazanamayacak” diyerek 52 yıldır süren laneti başlatır.

Guttmann’ın bu açıklamasına o dönemde gülüp geçen Benfica camiası, acı gerçekle daha sonra yüzleşir. Guttmann’ın ‘Tespit’inin ardından geçen sürede Avrupa kupalarında 7 kez final oynayan Benfica, hepsinde hüsran yaşar. O dönemki adı Şampiyon Kulüpler Kupası olan Şampiyonlar Ligi’nde 1963’te Milan, 1965’te Inter, 1968’de Manchester United, adeta ‘Guttmann Laneti’nin gerçeğe dönüştüğünü kanıtlar.

HAYATINI KAYBETTİ LANET BİTMEDİ

Bela Guttmann, 1981 yılında 82 yaşında hayatını kaybeder. Benfica’nın Avrupa’da çıktığı üç finali kaybettiğini gören ve huzur içinde hayata gözlerini yuman Guttmann, lanetini yanında götürmez. 1983 yılında UEFA Kupası finaline yükselen Benfica taraftarı, Guttmann’ın hayatını kaybetmesi nedeniyle kupadan umutludur. Ancak Anderlecht, rakibini yenerek kupaya uzanır ve kırmızı-beyazlı ekibe öldükten sonra da rahat vermeyeceğini gösterir.

Şampiyon Kulüpler Kupası’nda 1988’de PSV Eindhoven ve 1990 yılında ise Milan, kupayı Benfica’nın kazanmasına engel olur ve Guttmann’ın vasiyetini yerine getirir. Son olarak geçtiğimiz yıl UEFA Avrupa Ligi’nde finale yükselen Portekiz ekibi, uzatmanın son dakikasında yediği golle Chelsea’ye yenilir ve umutla beklenen kupayı bir kez daha kazanamaz.

Bütün bu yaşananlara baktığımızda Benfica için Avrupa Ligi finalinin kazanılması bir kupadan çok yarım asırdır başında bulunan lanetin sona ermesi anlamına geliyor.

 

AVRUPA LİGİ’NDE ŞAMPİYON BELLİ OLUYOR / TIKLAYINIZ

 

AVRUPA LİGİ FİNALİNE ALMAN HAKEM / TIKLAYINIZ

Yayınlanma Tarihi:11:14,