SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sneijder ve Selçuk İnan'ın attığı harika frikik golleri sonrasında, mesafe dinlemeksizin attığı gollerle futbolseverlerin kalbinde taht kuran Cevad Prekazi, Lig Radyo'ya açıklamalarda bulundu.

İşte o açıklama;

Wesley Sneijder Galatasaray’ın sorumluluk alan oyuncularından, yıldızlarından birisi… Size göre Wesley Sneijder nasıl bir oyuncu ve attığı duran top gollerini nasıl yorumlarsınız?

Wesley Sneijder’in kim olduğunu unutmamak lazım. Real Madrid’de oynadı, İnter’de oynadı, Şampiyonlar Ligi Kupasını kazandı, Hollanda Milli Takımı Kaptanı büyük bir futbolcu. Ben teknik direktör olsam onu saha içinde serbest bırakırdım. Çünkü yetenekli ve kalitesi çok yüksek bir oyuncu. Mancini İtalyan bir teknik adam ve İtalyan teknik adamlarının %99’u ilk önce defansa önem verir.

Selçuk bu yıl biraz arka planda kaldı. Sizce bu sistemden dolayı mı ?

Teknik adam defansif oynamak istediği zaman iki ön libero ile oynuyor. Bu oyuncular da Galatasaray’da Melo ve Selçuk… Bu da Selçuk'u etkiliyor. Bazı maçlarda evet defansif, bu şekilde oynamak iyi ama daha kolay maçlarda Selçuk daha ileride oynayabilir. Defansif oyun mantıklı ama Galatasaray biraz daha açık oynasaydı rahat şampiyon olabilirdi. Türkiye'ye gelip Galatasaray ile görüşmüştünüz alt yapı ile alakalı. Neden anlaşma olmadı? Galatasaray’ın davetlisi olarak Türkiye’ye geldim. Daha sonra bu işi yapmak ister misin dediler. Ben de evet dedim. Hala bekliyorum. Haber gelirse tekrar İstanbul’a gelip neler yapmamız lazım, nasıl oyuncular almamız lazım, nasıl bir sistem kurmamız lazım hepsini konuşuruz ama şu ana kadar hiçbir haber gelmedi.

Size göre duran topları Selçuk mu kullanmalı, yoksa Sneijder mi kullanmalı ?

Tabii şimdi Selçuğun duran topları çok iyi. Ben zamanında kullanırken her antrenmandan sonra çalışırdım. Teknik burada önemli olan. Eğer ben göreve gelirsem alt yaşlarda buna önem vereceğim. Çünkü taktik 17 yaşından sonra kolayca öğrenilebilir her hocanın kendi anlayışına göre, ama teknik 17 yaşına kadar öğrenilir.

Galatasaray’a transfer gerekir mi gelecek yıl? Bu kadro ile Galatasaray Şampiyonlar Ligi’nde başarılı olabilir mi ?

Bu yıl oyuncular taktik olarak Mancini’yi tanıdılar. Gelecek yılın Galatasaray için daha rahat olacağını düşünüyorum. Yeni takviyeler de olacaktır. Mancini kendisine ne lazımsa yönetime iletecektir.

Peki Lucescu iddiaları var. Size göre Lucescu gelirse başarılı olabilir mi ?

Bence olamaz. Çünkü o zamanlarda futbol başkaydı, şu an lig değişti. O zamanlarda Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor vardı. Şimdi herkes herkesi yenebiliyor. Monaco maçında mükemmel bir gol atmıştınız. O golü atarken neler hissetmiştiniz ? O gol benden çok Türkiye için önemliydi. Sadece Galatasaray için de değil, Türkiye için bir öneme sahipti. O zamanlarda Derwall vardı, bizi özel yetiştiriyordu. Artık Türkiye’ye başka gözle bakmaya başladılar.