SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Okullararası Türkiye Bisiklet Şampiyonası, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda başladı.

Değişik illerden gelen 139 sporcu, turnuvanın başlaması dolayısıyla Kabatepe mevkisinde düzenlenen törene katıldı. Sporcular saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı’nı okudu.

Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, yaptığı açıklamada, okul sporları kapsamında gençlerin daha profesyonel olarak sporlara hazırlanmaları amacıyla düzenlenen organizasyonu Milli Eğitim ile Gençlik ve Spor Bakanlıklarınca desteklendiğini söyledi.

Bu yıl ki organizasyonun Türkiye’de ilk kez gerçekleştiğine işaret eden Dağ, “Bakanlıklarımıza Çanakkale’yi seçmelerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Gençlerimiz atalarının şehit olduğu diyarlarda hem onların ruhlarına Fatiha okuyacak hem de anılarına pedal çevirecek. Güzel bir turnuva olacak. Tüm sporculara başarılar diliyorum” dedi.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Okul Sporları Koordinatörü Mehmet Hanifi Uzunoğlu, Türkiye’de ilk defa okullararası bisiklet şampiyonasını Çanakkale’de düzenlemekten mutluluk duyduklarını ifade ederek, “139 gencimiz yarışmada kıyasıya mücadele verecek. Özellikle Çanakkale’yi seçmemizin amacı şehitlerimizi anmak, Gelibolu Yarımadası’nı gençlerimize tanıtmak” diye konuştu.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nüammer Uslu da 3 gün sürecek şampiyonada sporcuların Gelibolu Yarımadası’ndaki Anafartalar Sahil Yolu ve Kilye Koyu’ndan yarışlara başlayacağını belirterek, Çanakkale Savaşları’nın 100. yılı olan 2015’te, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun bir ayağının burada yapılmasını temenni ettiklerini kaydetti.

Eceabat Kaymakamı Nurettin Dayan, Belediye Başkanı Adem Ejder’in de katıldığı açılış töreninin ardından ilk gün yarışlarını Vali Yardımcısı Dağ başlattı.