SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dünya ve Avrupa şampiyonu unvanlarına sahip milli güreşçi Rıza Kayaalp, Uluslararası Güreş Federasyonu (FILA) tarafından belirlenen listede, 130 kilo grekoromen stilde dünya klasmanının ilk sırasında yer aldı.

FILA, son yıllarda yakaladıkları çıkış ve kazandıkları başarıları dikkate alarak grekoromen stilde bütün sıkletlerin en iyi sporcularını belirledi. Rıza Kayaalp, uluslararası müsabakalarda sergilediği başarılı performansla, 4 kez dünya şampiyonu ve çifte olimpiyat altın madalyalı Kübalı güreşçi Mijain Lopez Nunez’in önünde kilosunun en iyisi olmayı başardı.

İstanbul’da düzenlenen 2011 Dünya Şampiyonası’nda 120 kiloda altın madalya kazanan Kayaalp, geçen ay Finlandiya’daki şampiyonada 130 kiloda ilk sırayı alarak üst üste 4. kez Avrupa şampiyonu unvanını elde etti.

– “Bu henüz başlangıç”

Milli güreşçi, FILA tarafından verilen bu unvanın kendisini asla şımartmayacağını ve aynı azimle çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Kayaalp, yaptığı yazılı açıklamada, “Uzun yıllar boyunca sarf ettiğim emekler sonucunda bu tür kazanımlarım oluyor. Dünya klasmanında 1 numaralı koltuğa bir Türk’ün oturması gurur verici bir olay. Bu gururu aziz milletime yaşattığım için çok mutluyum. Henüz yolun başındayım ve daha çok büyük başarılar elde edeceğim. Türk milletinin duaları ve desteği devam ettiği sürece şanlı bayrağımızı dalgalandırmak için minderde ter dökeceğim” ifadelerini kullandı.