SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Belek turizm merkezindeki National Golf Kulübü golf sahalarında düzenlenen turnuvada 32 ülkeden 132 profesyonel kadın golfçü mücadele ediyor.

Dünya çapında 80 turnuva kazanan, İngiltere’nin en iyi kadın golfçüsü Laura Davies’in de yer aldığı turnuvada, 2013 şampiyonu Güney Afrikalı Lee Anne Pace, 2010 şampiyonu İngiliz Melissa Reid ile Alman Leigh Whittaker ve İngiltere’nin yükselen starı Charley Hull gibi birçok uluslararası golfçü yer alıyor.

National Golf Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Göktuna, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin marka değerini artırıcı öneme sahip turnuvanın devam ettiğini söyledi.

Her gün 3 saat canlı yayın ile turnuvanın dünyaya tanıtıldığını belirten Göktuna, “Dünyanın en iyi golfçüleri burada mücadele ediyor. Düzenlenen turnuvalarla Türkiye’de golfü tanıttık ve büyüttük. Asıl hedefimiz budur” dedi.

Yurt dışında yapılacak turnuvalarda Türkiye’den hem kız hem de erkek kategorisinde oynayacak oyuncular yetiştirmek istediklerini ifade eden Göktuna, bu nedenle turnuvalar düzenlediklerini, National Golf Kulübü Akademisi’ni kurduklarını anlattı.

Bugün bölgedeki tüm sahaların dolu olduğunu, 16 golf sahasının yetersiz kaldığına dikkati çeken Göktuna, pek çok oyuncuyu geri çevirmek zorunda kaldıklarını dile getirdi.

Belek bölgesinin 50 golf sahasını daha kaldırabileceğini vurgulayan Göktuna, Antalya’da golf sahası yapılabilecek geniş alanlar bulunduğunu söyledi.

‘TÜRKİYE’DEKİ GOLF SAHALARI AVRUPA’DA PEK BİLİNMİYOR’

Göktuna, Türkiye’de golf sporunun yapıldığının sadece Avrupa’daki golf destinasyonlarını ziyaret eden sporcular tarafından bilindiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

“Türkiye’deki golf sahaları Avrupa’da pek bilinmiyor. Bunun nedenleri arasında Türkiye’de yapılan birçok turnuvanın canlı yayınla verilmemesidir. Bundan dolayı çoğu golfsevere ulaşılmadığını görüyoruz. Ayrıca sponsorlar, Türkiye’de genelde futbol ağırlıklı olmak üzere basketbol ve voleybola para yatırıyor. Onun dışındakilere ‘bütçemiz yok’ diyorlar.”

Göktuna, yakın bir zamanda Türk Hava Yolları’nın, İngiltere’den Antalya’ya direkt uçuşlar düzenleyeceğini, bu durumun bölgedeki kaliteli turist sayısını artıracağını sözlerine ekledi.