SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Passolig tartışması bitmek bilmiyor

Mahkemenin tedbir kararı verdiği Passolig uygulamasının nasıl sürdürüleceği belirsiz. Hukukçular, karara rağmen kart satışının yapılması durumunda 'suç işlenmiş olur' diyor.

Güncellenme: 11:41, 09/05/2014
Passolig tartışması bitmek bilmiyor

Ankara, 16. Tüketici Mahkemesi, Taraftar Hakları Dayanışma Merkezi (Taraf-Der) açtığı dava sonrası önceki gün verdiği tedbir kararı ile birlikte Passolig adı verilen elektronik bilet uygulaması yeniden tartışmalara konu oldu.

TÜKETİCİ MAHKEMESİNDE FLAŞ E-BİLET KARARI

Mahkemenin verdiği karar sonrası kısa bir açıklama yapan Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Ben e-bilet uygulamasının rafa kalktığı konusundaki düşünceyi şu anda paylaşmıyorum” dedi. Davanın tarafı Türkiye Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada ise bu hafta oynanacak maçlarda Passolig kartlarının geçerli olacağını ifade etti.

‘KART SATIŞI YAPILAMAZ'

Taraf-Der Avukatı Ertuğrul Cem Cihan, mahkemenin verdiği tedbir kararı sonrası Passolig uygulaması ile ilgili tüm işlemlerin durdurulduğunu ifade etti. Av. Cihan “Herkesin ve her kurumun mahkeme kararına uyma zorunluğu var. Aksi taktirde suç işlenmiş olur. Ankara Tüketici Mahkemesi, Passolig uygulamasının yürütmesini durdurdu. Bu tedbir kararı ile birlikte kart satışı yapılamaz. Bu kartlar kullanılarak taraftarlar sahaya alınamaz. Biz hem dernek olarak, hem diğer takım taraftarları ile birlikte bu hafta sonu yapılacak 8 maçı mercek altına alacağız. Passolig uygulamasının sürdürüldüğü maçlarda, bu işleme göz yuman kulüp yöneticileri, güvenlik görevlileri ve kartın satışını yapmaya devam eden banka yetkilileri hakkında suç duyurusu yapacağız” dedi.

PASSOLİG’DEN TÜKETİCİ MAHKEMESİ AÇIKLAMASI

Av. Cihan, 300 bine yakın kartın satıldığı uygulamada, kart satın alanların aldıkları bankaya gidip paralarını talep edebileceklerini, uygulamadan dolayı zarar gördüğünü düşünün kişilerin ise tüketici mahkemelerine gidebileceklerini ifade etti.

‘KARARA İTİRAZ HAKLARI VAR'

Spor hukuk uzmanı Av. Tarkan Erdal, Passolig uygulamasına Fenerbahçe ve Kasımpaşa'nın dahil olmadığını hatırlatarak “ Bu sisteme giriş yapmayan Süper Toto Süper Lig Kulüplerine her müsabaka için 100 bin TL, PTT 1. Lig Kulüplerine her müsabaka için 80.000-TL para cezası verilmekte. Aktifbank ve TFF, kararın kendilerine tebliğ edilmesi ile Passolig satışını yapılmamaları gerekir. Aksi takdirde kendileri mahkeme kararını ihlal etmiş olacak ve yaptırımlara maruz kalabilecektir. Tedbir kararına karşı Aktifbank ve TFF’nin karara itiraz hakkı da bulunuyor” dedi.

E-BİLET RAFA KALKMIŞ DEĞİL

Av. Erdal, “Bu karardan sonra Passolig alanlar bu kartları iade ederek ödemiş oldukları ücreti de iade almaları söz konusu olabilecektir. Ayrıca şu anda tedbir kararı olduğu için sisteme geçmeyen kulüplere para cezası uygulanması söz konusu olamayacaktır” dedi.

Hürriyet