SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türk futbolcunun yaşı nedeniyle…

Dundee United'ın 22 yaşındaki Nadir Çiftçi'nin "30 yaşında gibi durması" nedeniyle ülkede yılın genç oyuncusu ödülünü alamadığı ileri sürüldü.

Güncellenme: 17:19, 08/05/2014
Türk futbolcunun yaşı nedeniyle…

İskoçya Premier Lig ekiplerinden Dundee United’ın genç oyuncularından Nadir Çiftçi’nin “yaşlı gözükmesi nedeniyle” ülkede yılın genç oyuncusu ödülünü alamadığı iddia edildi.

Spor Toto Süper Lig’de 2011-2012 sezonunda Kayserispor forması giyen ve ardından Breda ve Dundee United’a transfer edilen Çiftçi, bu sezon gösterdiği gelişimle dikkati çekti.

Dundee United’taki ilk sezonunda başarılı bir performans sergileyen 22 yaşındaki ümit milli futbolcu, çıktığı 39 maçta 17 gol ve 12 asistle oynamasına ve takımının başarısında önemli pay sahibi olmasına rağmen, ülkede yılın genç oyuncusu ödülüne aday olarak bile gösterilmedi.

Ödül, Dundee United’ın bir diğer genç futbolcusu Andy Robertson’a verilirken, söz konusu karar İskoç oyuncuyu da şaşkına çevirdi.

Ülke basınına konuşan Robertson, takım arkadaşı Çiftçi’nin hakkının yendiğini belirterek, “Nadir’in yılın genç oyuncusu adayları arasında bile yer almamasına çok şaşırdım” dedi.

Nadir Çiftçi’nin “yüzünün yaşlı göstermesi nedeniyle” ödülü alamadığını belirten Robertson, “Sanırım, birçok kişi ona bakınca, pasaportunda yazan bilgilerin doğru olduğunu düşünmüyor. Çünkü 22 yaşında olmasına rağmen 30 gibi duruyor” ifadesini kullandı.

Türk oyuncunun çok yetenekli ve teknik bir golcü olduğunu söyleyen Robertson, “Oynadığımız sistemde forvet pozisyonunda top sürecek, takımla bağlantı kuracak yaratıcı bir golcü gerekiyor. O, takımımız için gerçek bir kazanç” şeklinde konuştu.

Çiftçi’nin takımı adına önemli goller kaydettiğini belirten Robertson, “O genç bir futbolcu ve yaşlı gösterdiğini şahsi olarak düşünmüyorum. Bu durumu da ilginç buluyorum” değerlendirmesinde bulundu.