SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beko Basketbol Ligi’nin normal sezonu tamamlanırken, istatistik liderleri de belli oldu. Ligde 2013-2014 sezonunda liderler genelde alt sıralardaki takımlardan çıktı. İlk 4’te yer alan ekiplerin oyuncuları sıralamaya girmekte zorlandı.

Beko Basketbol Ligi’nin normal sezonunda sayı kralı Olin Edirne’den Darius Washington oldu. ABD’li oyun kurucu, sezon boyunca toplam 681 sayı üretti. 23,5 ortalama yakalayan Washington, sayı krallığını elde etti.

Torku Konya Selçuk Üniversitesi’nden Troy Akeem Gillenwater, 447 sayı bulup, 17,2 ortalamayla ikinci sırada yer aldı. Aynı takımdan Troy Anthony De Vries ise 399 sayının ardından 16,6 ortalamayla üçüncülüğü elde etti. Play-off’larda mücadele edecek takımların sadece iki oyuncusu sayı krallığında ilk 10 içinde yer alabildi. 471 sayı üretip, 16,2 ortalama yakalayan Pınar Karşıyakalı Esteban Batista 4. olurken, lider Banvit’in oyuncusu Earl Rowland ise 400 sayı ve 14,3 ortalamayla 10. sırada yer aldı.

 

Sian Christopher Williams tarihe geçti Blok istatistiğinde Torku Konya Selçuk Üniversitesi’nin ABD’li pivotu Sean Christopher Williams, tarihe geçti.

Sezon boyunca 93 blok alan ABD’li oyuncu, Beko Basketbol Ligi tarihinin en çok blok yapan oyuncusu rekorunu kırdı. Normal sezonun son haftasında Abdi İpekçi Spor Salonu’nda Anadolu Efes ile oynanan maça kadar bu sezon 87 blok yapan Williams, karşılaşmayı 6 blokla tamamlayarak, bu sayıyı 93’e çıkardı. ABD’li basketbolcu, 1997-1998 sezonunda Fenerbahçe formasıyla 30 maçta 89 blokla Dallas Comegys’e ait Türkiye Basketbol Ligi tarihinin bir sezonda en çok blok yapma rekorunun yeni sahibi oldu. Williams, 93 blok ve 3,1 ortalamayla bu kategoride ilk sırada yer aldı.

Bu oyuncunun ardından 39 blok ve 1,4 ortalamayla Uşak Sportifli Justin Curter ikinci, 34 blok ve 1,2 ortalamayla Galatasaray Liv Hospital’dan Furkan Aldemir üçüncü oldu.

Ribauntta Holman önde Normal sezonun ribaunt kralı ise Uşak Sportif’den Elijah Lee Holman oldu. Savunmada ve hücumda toplam 266 ribaunta imza atan ABD’li oyuncu, 9,5 ile bu kategorinin birincisi oldu.

Pınar Karşıyaka’dan Esteban Batista, takımı adına 251 ribaunt alıp 8,7 ortalama yakalayarak ikinciliği elde ederken, TOFAŞ’tan Chinemelu Elonu da 247 ribaunt ve 8,5 ortalamayla üçüncü sırada yer aldı.

Asistler Barış Güney’den Ligde en fazla top paylaşımını Olin Edirne’den Barış Güney yaptı. Sezon boyunca takım arkadaşlarına 214 kez sayı şansı veren Barış, 7,1 ortalamayla ilk sırada yer aldı. Türk Telekom’un tecrübeli oyuncusu Kerem Tunçeri, 161 asist yapıp, 6 ortalamayla ikinci ve Torku Konya Selçuk Üniversitesi’nden Derrick Low da 93 asist ve 5,8 ortalamayla üçüncü oldu.

Top çalmada Darius Washington Ligin sayı kralı olan Olin Edirneli Darius Washington, aynı zamanda en çok top çalan oyuncu unvanını da elde etti.

Rakip oyunculardan sezon boyunca 54 top çalan ABD’li oyuncu, 1,9 ortalamayla bu kategorinin birincisi oldu. Anadolu Efes’in ABD’lisi Jamon Gordon, 51 top çalma ve 1,8 ile ikinciliği, Uşak Sportif’ten Justin Carter da 48 top çalma ve 1,7 ortalamayla üçüncülüğü elde etti.

Top kaybı Takım arkadaşlarına sayı şansını fazla veren Barış Güney, fazla topla oynamanın sıkıntısını da sezon boyunca yaşadı.

Toplam 99 kez top kaybı yapan Barış Güney, 3,3 ortalama tutturdu. Sezon içinde Torku Konya Selçuk Üniversitesi ile yollarını ayıran Hakan Köseoğlu, 57 top kaybı ve 3,4 ortalamayla normal sezonu ilk sırada bitirdi. Barış Güney’in ikinci olduğu istatistiklerde Torku Konya Selçuk Üniversitesi’nden Derrick Low 16 maçta 3,1 ortalama tutturup üçüncü oldu.

Yayınlanma Tarihi:14:09,