SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İngiltere futbolunda ilginç karar!

İngiltere Futbol Federasyonu, yerli oyuncuları destekleme planı çerçevesinde Premier Lig’de yabancı oyuncu sayısını sınırlandırma kararı aldı.

Güncellenme: 18:53, 08/05/2014
İngiltere futbolunda ilginç karar!

Türkiye'deki yabancı sınırlaması tartışmaları sürerken, futbolun beşiği İngiltere ilginç bir karara imza attı. İngiltere Futbol Federasyonu'nun Avrupa Birliği'nden olmayan oyuncuların sayısını sınırlandıracağı belirtildi.

Federasyon Başkanı Greg Dyke ayrıca çalışma izni sisteminin de gözden geçirileceğini söyledi. Bunun yanında Premier Lig ekiplerinin B takımları için yeni bir lig yaratma düşüncesinin de değerlendirileceğini dile getirdi. İspanya ve Almanya'da kulüplerin B takımlarına daha alt liglerde oynama imkanı veren düzünlemeler olduğu hatırlatıldı.

Şu an 20 Premier Lig takımı içerisinde milli takımda oynama hakkına sahip olan 66 İngiliz futbolcu bulunduğu belirtilirken, başkan Dyke bu rakamı 2022'ye kadar 90'a çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Kararların, Ada futbolunun durumunu gözler önüne seren bir raporun tamamlanmasının ardından alındığı ifade edildi. 650'nin üzerinde futbol dünyasından insanla konuşularak hazırlanan 82 sayfalık raporun Dyke'ın yanı sıra İngiltere Milli Takımı Teknik Direktörü Roy Hodgson, Manchester Unitedlı futbolcu Rio Ferdinand gibi isimlerin katılımıyla hazırlandığı belirtildi.

Milliyet