SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Amerikan Ulusal Basketbol Ligi’nde (NBA) Türkiye’yi temsil eden oyunculardan Ersan İlyasova, milli takımın İspanya’da düzenlenecek 2014 FIBA Dünya Kupası’nda zor bir grupta olmadığını söyledi.

Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği’nin (FIBA) resmi internet sitesine açıklamalarda bulunan milli basketbolcu, Türkiye’nin “wild card” ile katılma hakkı elde ettiği ve C Grubu’nda ABD, Ukrayna, Yeni Zelanda, Finlandiya ve Dominik Cumhuriyeti ile mücadele edeceği 2014 FIBA Dünya Kupası’na iyi başlamasının önemli olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“ABD dünyanın en iyi takımı ama dürüst olmak gerekirse zor bir grupta olduğumuzu düşünmüyorum. Ancak her rakibe karşı dikkatli olmalıyız. Çünkü İspanya’da harika şeyler başarmak istiyoruz. Şampiyonaya ilk maçı kazanarak başlamalıyız. Çünkü bu, bize turnuvanın geri kalanı boyunca güven verecektir. Dünya Kupası’nın en iyi takımları arasında olmak istiyoruz.”

“12 Dev Adam”ın uluslararası turnuvalardaki performansına da değinen İlyasova, “Her zaman iyi bir kadromuz oluyor ama 2010 Dünya Şampiyonası’nda olduğu gibi yeniden bir takım olarak oynamamız gerekiyor. Dört yıl önce sahip olduğumuz takım ruhuyla oynamalı ve uluslararası turnuvalarda başarılı sonuçlar almalıyız. Son EuroBasket performansımız hayal kırıklığıydı. Türkiye harika bir basketbol ülkesi ve 17. sırada bitirmemiz normal değil. En kısa zamanda yeniden rekabetçi olmalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

30 Ağustos-14 Eylül tarihlerinde İspanya’da düzenlenecek şampiyonada sakatlık yaşamadığı takdirde takımda olmak istediğini ifade eden başarılı oyuncu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“EuroBasket sonrası Milwaukee’ye bir önceki sezon olduğum kadar rekabetçi oynamak için dönmüştüm. Enerji doluydum ama sakatlandım ve sezon boyunca sakatlıklar yaşadım. Birçok maçı kaçırdım ve bileğim daha iyiye gitmediği için sezonu erken kapatmak zorunda kaldım. Şimdi iyileşmek istiyorum ve gelecek sezon daha iyi olmak için sabırsızlanıyorum. Milli takımda oynadığım için her zaman gurur duydum. Bu yaza hazır olmak için bileğimdeki sakatlığın bir an önce iyileşmesi gerekiyor. Eğer sakatlık yaşamazsam, FIBA Dünya Kupası’nda oynamak istiyorum.”

NBA’de Milwaukee Bucks formasıyla geçirdiği sezonun kendisinde hayal kırıklığı yarattığını kaydeden 26 yaşındaki basketbolcu, “Benim için sinir bozucu ve hayal kırıcı bir sezon oldu. Birçok yeni oyuncu kadroya katılmıştı ve Carlos Delfino, Zaza Pachulia ve Larry Sanders gibi lider karakterli oyuncuların sakatlıklarıyla uğraşmak zorunda kaldık. Genç bir kadromuz var ve gelişmek için daha çok çalışmak zorundayız. Yetenekliyiz, harika bir koçumuz var ve bu sezondan gereken dersleri alarak gelecek yıl daha iyi bir takım olacağımıza eminim” diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi:15:40,