SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bursaspor Kulübünün, geçen yıl 7 Mayıs’ta hayatını kaybeden başkanı İbrahim Yazıcı için ailesi tarafından hazırlatılan “Tarih Yazıcı” adlı belgeselin tanıtımı yapıldı.

İbrahim Yazıcı’nın oğlu Serkan Yazıcı, bir otelde düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, geçen sene bu zamanlarda babasının hastanedeki son günleri olduğunu hatırlatarak, zor bir yıl geçirdiklerini söyledi. Bu bir sene içerisinde İbrahim Yazıcı’yı yaşatmak için bir şeyler yapmaları gerektiğini belirten Yazıcı, şöyle konuştu: “Bursa'nın o cenaze gününde gösterdiği yürekten katılım, o uğurlama; o zaman anladık Başkan Bursa'dan silinmeyecek.

Kendisinin ölmeden önce isteği vardı, ‘Bir belgeselini yapın bu işin’ demişti. Biz de oradan yola çıkarak ‘Bu işi yapabilir miyiz?’ düşündük. Ben de bu işi yapabileceğini düşündüğüm yönetmenler Can Bayraktar, Selim Bayraktar ve Eray Ant ile çalıştık. Bu 3 genç müthiş bir iş başardı. Babam bundan daha güzel anlatılamazdı.” Bursaspor’un şampiyonluğunun değerinin bundan daha güzel anlatılamayacağını dile getiren Yazıcı, “Yönetmenlerimize teşekkür ediyorum.

95 dakikalık bu film, Bursasporlu, Bursalı olan herkesin evlerinde saklayabileceği bir eser. Bu belgeselde Bursaspor'un şampiyonluğu var, Başkanın hayat hikayesi var. Filmin en sonu benim için en duygusal an oldu” diye konuştu. – “Sayın Başbakan da belgeselde babamla ilgili fikirlerini söyledi “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da belgeselde babasıyla ilgili fikirlerini söylediğini bildiren Yazıcı, “Sayın Başbakanımız Marmaris'e geldiler. Biz kendisine gittik. Babam için birkaç kelime söylemesini rica ettik. Zaten babamın hastalık sürecinde annemle, kardeşimle görüştüler, devamlı bilgi aldılar. Biz de kendisine bu belgeseli anlattık ve konuşmak istedi.

Babam için yaklaşık 2 dakika 42 saniye fikirlerini söyledi. Onun fikirleri belgesele müthiş bir değer kattı” dedi.  Bursaspor Kulübünün 16 Mayıs’ta yapılması planlanan olağanüstü genel kuruluna da değinen Yazıcı, “Kongre süreci beklemediğimiz bir şeydi. Bursaspor başarılı olursa biz mutlu oluruz, başarısız olursa aile olarak biz mutsuz oluruz. Babam çıtayı öyle bir yükseltti ki onu aşmak çok zor. Bugün için tüm konsantrasyonumuz film, babamı doğru anlatmak. İleride ne olur bilemiyoruz” diye konuştu.

Yönetmen Can Bayraktar ise merhum İbrahim Yazıcı’yı 15 yıldır tanıdığını belirterek, “İbrahim Amca’yı ’15 yılda mı tanıdın, bu 95 dakikada mı tanıdın’ derseniz bu 95 dakikada daha iyi tanıdım. Çekimlere ilk Antalya'da başladık. İlk olarak Hikmet Karaman ile görüştük. Karaman, ‘Başkanı anlatmak gerekiyor’ dedi. Buna vurgu yaptı. 56 kişiyle konuştuk. Bursaspor'u ve Bursa şehrinin aynı zamanda Başkanın büyüklüğünü filmi izledikten sonra daha iyi görebilirsiniz” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından belgeselin fragmanı, basın mensuplarıyla paylaşıldı.

Yayınlanma Tarihi:12:57,