SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Amerikan Ulusal Basketbol Ligi (NBA) ve NBA’in Türkiye resmi iş ortağı Avea’nın işbirliğiyle düzenlenen NBA 3X Turnuvası bu yıl Mersin, İzmir, Ankara, Bursa ve İstanbul’da yapılacak

Avea’dan yapılan açıklamaya göre, 3’e 3 oynanacak NBA 3X Türkiye, 10-11 Mayıs tarihlerinde Mersin’de başlayıp 7-8 Haziran tarihlerinde İstanbul’da sona erecek.

Turnuvada kontenjanların sınırlı olduğu, aktivitelerde yer almak ve takım kurmak isteyenler için kayıtların devam ettiği bildirildi. Turnuva hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen basketbol hayranları, NBA Türkiye’nin resmi Facebook sayfası olan https://www.facebook.com/nbaturkiye/events adresinden yararlanabilecekleri kaydedildi.

Beş şehirde yapılan turnuvalar sonucunda, 18 yaş üstü kategoride her şehirden kazanan takımlar 11 Ekim’de, İstanbul’da, Türkiye şampiyonluğu unvanı için karşı karşıya gelecekler. Bu karşılaşmalar, dört kez NBA şampiyonu olan San Antonio Spurs ile beş kez Türkiye şampiyonu olan Fenerbahçe Ülker’in “NBA Global Games 2014” kapsamında buluşacağı maçın öncesinde gerçekleşecek.

Turnuvada üç veya dört oyuncudan oluşacak takımlar 17 yaş altı ve 18 yaş üstü olmak üzere iki farklı yaş grubunda mücadele edecek.

Bu yıl bir ilk olarak 18 yaş üstü kategorisinde Türkiye finallerini kazanan erkek ve kadın takımları, ocak ayında Londra’da yapılacak olan NBA 3X Avrupa finallerine katılma şansı yakalayacak. Avrupa finallerinde tüm NBA 3X Avrupa Turları kapsamında ülkelerinde şampiyon olan takımlar, diğer ülkelerdeki takımlara karşı oynayacaklar. Tura katılan ülkeler arasında ise Fransa, İtalya, Rusya, İspanya ve Büyük Britanya bulunuyor.

Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dehşan Ertürk, bu yaz 5 şehirde birden gerçekleştirilecek olan NBA 3X ve kapsamı genişleyen NBA işbirliğine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“NBA ile yaklaşık 2 yıl önce başladığımız işbirliği süresince, karşılıklı çok güzel bir uyum yakaladık. Çünkü Avea’nın marka değerleri, NBA’de hayat buluyor. Başarı hırsı, umut, heyecan, kararlılık, mücadele gücü ve takım ruhu… İmzamızı attığımız her çalışmada olduğu gibi, NBA ile oluşturduğumuz bu ortak platform, Türkiye’de basketbol ve basketbolseverlere özel deneyimleri yasama fırsatı veriyor. ‘Basketbolun en samimi hali’ olarak da adlandırdığımız NBA 3X ile sporun birleştirici ve iyileştirici gücünü daha geniş kitlelere ulaştırarak; basketbola gönül veren daha çok sayıda genci potalarla buluşturup spora teşvik etmek istiyoruz.”

NBA Türkiye Direktörü Naci Cansun da konuyla ilgili olarak, “Avea’nın sunduğu NBA 3X organizasyonunun programını açıklamış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Organizasyonun bu sene kapsamını daha da genişleterek beş durağa çıkardık ve bu durakların arasında ilk defa gidilecek olan Mersin ve Bursa da yer alıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Organizasyonda, 3’e 3 oynanacak olan turnuvaların yanı sıra yapılacak olan aktivitelerin arasında Avea Atış Yarışması, Adidas Yetenek Yarışması ve Banvit Knock-out Yarışması bulunuyor.

NBA 3X Türkiye organizasyonu için Avea’nın yanında bulunan diğer pazarlama ortakları Adidas, Banvit, Capital Radio ve Garanti olacak.

PROGRAM

NBA 3X’in 2014 programı şöyle:

Tarih Şehir
10-11 Mayıs Mersin
17-18 Mayıs İzmir
24-25 Mayıs Ankara
31 Mayıs – 1 Haziran Bursa
7-8 Haziran İstanbul
11 Ekim İstanbul (Ulusal Finaller)