SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Karatede 9 madalya

Finlandiya'nın Tampere şehrinde düzenlenen 49. Avrupa Karate Şampiyonası'nı 3 altın, 3 gümüş ve 3 bronz madalyayla tamamlayan A Milli Karate Takımı, yurda döndü.

Güncellenme: 10:49, 06/05/2014
Karatede 9 madalya

Finlandiya’dan İstanbul’a gelen Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan başkanlığındaki kafileyi, Atatürk Havalimanı’nda sporcuların aileleri, İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Spor Şube Müdürü Adnan Kuzu ve federasyon yetkilileri karşıladı.

Havalimanında gazetecilere açıklama yapan Delihasan, Avrupa Şampiyonası’nda elde edilen başarıdan dolayı mutlu olduklarını belirterek, “Şampiyonada en çok madalyayı alan ülkeyiz. Genel klasman şampiyonluğunu, bir puan farkla kaybettik. Geçen sene şampiyon olmuştuk. Her sene yukarılarda olmak çok güzel. En güzeli de hem kadınlarda hem de erkeklerde finale çıkmamız. Önümüzdeki Dünya Şampiyonası’nda, bu dereceler bizim için itici güç olacak. Gelecek yıl da Avrupa Şampiyonası’nı Türkiye’de yapacağız. Onun öncesinde de bir moral oldu” diye konuştu.

Geçmişteki başarılarının tesadüf olmadığını gösterdiklerini anlatan Delihasan, şunları söyledi:

“Bazı sporlarda zirve yapanlar, belli bir süre sonra düşüş yaşar ama biz kendi standartımızı koruyoruz. En çok madalyayı alan ülke olma mutluluğunu yaşadık. Eğer son finali kaybetmesek, hem erkek takımımız birinci olacaktı hem de genel klasmanda şampiyon olacaktık. O kaçtığı için biraz burukluk var ama aslında başarı çok büyük. Geçmişteki başarıların bir tesadüf olmadığını tekrar gösterdik. Buradaki sonuçlar bizi mutlu ederken, kaybettiğimiz madalyalar ileride neler yapmamız gerektiğini gösterdi. Verimli bir şampiyona geçirdik. Bize gelecekte katkı sağlayacak bir Avrupa Şampiyonası oldu.”

Enes: “Karate Milli Takımı, her gittiği turnuvadan alnının akıyla çıkıyor”

Erkekler kumite +84 kiloda Avrupa Şampiyonu olan milli sporcu Enes Erkan da geçen sene Macaristan’da kazandığı unvanı Finlandiya’da koruduğu için mutlu olduğunu anlattı.

Takım olarak çok iyi bir şampiyona geçirdiklerini aktaran Enes, “Takım olarak 9 madalya kazandık. Unvanımı koruduğum için mutluyum. Kasım ayındaki Dünya Şampiyonası’na da dünya şampiyonu unvanıyla gideceğim. Orada unvanımı korumak istiyorum. Karate Milli Takımı, her gittiği turnuvadan alnının akıyla çıkıyor. Bundan sonraki ilk büyük organizasyon, Dünya Şampiyonası. Takımımız orada da rekor sonuçlar elde edip, şampiyon olarak dönecektir” ifadelerini kullandı.

Kadınlar kumite 50 kiloda zirveye çıkarak 3. Avrupa şampiyonluğunu kazanan milli kareteci Serap Özçelik ise emeklerinin karşılığını aldıkları için mutlu olduklarını bildirerek, “Genel klasman şampiyonluğu, bir puan farkla gitti. Bu bizi biraz üzdü ama ortaya koyulan mücadele takdire şayandı. İnşallah bu başarıyı, Dünya Şampiyonası’na da yansıtırız” dedi.

Serap, bu seneki ilk hedefi başarıyla geçtiklerini vurgulayarak, kasım ayında düzenlenecek Dünya Şampiyonası’na hazırlanmaya başlayacaklarını söyledi.

Yayınlanma Tarihi:19:08,