SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Trabzon’da kamyoncuların sağladığı destek ile ayakta durduğu için ‘Kamyoncuların takımı’ olarak bilinen Düzyurtspor, zor şartlara rağmen Spor Toto 2. Lig’e yükselme başarısı gösterdi.

Trabzon’un merkeze bağlı 2 bin nüfuslu Düzyurt köyü, kentin büyükşehir olmasıyla mahalle statüsü kazandı. Köyün adıyla kurulan ve imkansızlıklara rağmen kısa sürede büyük başarılara imza atan Düzyurtspor, Spor Toto 3. Lig 2. Grup’ta son hafta Maltespor’u sahasında 1-0 yenerek ulaştığı 65 puan ile şampiyonluğunu ilan etti.

Trabzon’da 1986 yılında kurulan Düzyurtspor, 2002 yılında maddi imkansızlıklar nedeniyle kapanma noktasına geldi. Takımın teknik sorumlusu Ömer Ortakudaş, dolmuş şoförlüğü yaptığı sırada birkaç arkadaşıyla sağladıkları maddi destekle önce kulübün cezasını kaldırdı, sonra da kayyumdan devralarak kulübü kapanmaktan kurtardı.

Geçimini çoğunlukla nakliyecilikle sağlayan Düzyurt halkı da kulübü maddi destek sağlayarak ayakta tuttu. Kamyoncular, kooparitiflerinin bulunduğu kömür deposundaki alandaki karkas bir binayı kulübe verdi. Kulüp, 2 odalı, bazı camları olmayan 125 metrekarelik karkas haldeki binada faaliyet gösterdi. Bir odada futbolcular çay içip televizyon izlerken, diğer odada malzemeler yıkandı. Kulübün bahçesinde de kooperatife bağlı TIR ve kamyonlar yer alıyor. Mutfağı bulunmadığı için karşı taraftaki büfede toplanan oyuncular, burada sık sık menemen pişirip yiyerek karınlarını doyurdu.

Teknik direktör Ömer Ortakudaş, köydeki çocuklardan bir takım oluşturdu. Kendisi de ilk yıllarda hem futbol oynadı hem de takımın çalıştırıcılığını yaptı. Trabzon 2. Amatör Lig’den başlayan Düzyurtspor, Ortakudaş yönetiminde 12 yılda Trabzon 1. Amatör Lig ve Bölgesel Amatör Lig’in ardından Spor Toto 3. Lig’e yükseldi. Spor Toto 3. Lig’deki ilk yılında takım ikinci lige çıktı. Şampiyonlukla camia büyük sevinç yaşadı, taraftarlar sevinci süsledikleri kamylonlarla şehir içinde tur atarak kutladı.

Yayınlanma Tarihi:15:23,