SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Başpehlivan Recep Kara

Antalya'nın Kumluca ilçesinde düzenlenen 15. Tarım ve Seracılık Festivali kapsamında düzenlenen yağlı güreş müsabakalarında Recep Kara başpehlivan oldu.

Güncellenme: 10:06, 06/05/2014
Başpehlivan Recep Kara

Kumluca Belediyesince düzenlenen festival, yağlı güreş müsabakalarıyla sona erdi. Karatepe Stadı’nda gerçekleştirilen müsabakalara yaklaşık 850 güreşçi katıldı.

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, yaptığı konuşmada, Kumluca’nın güreşte Türkiye’de bir marka haline geldiğini söyledi. Yöre halkının da müsabakalara ilgi gösterdiğini belirten Çetinkaya, güreşlerin devam etmesi için her zaman destekçi olacaklarını dile getirdi.

Güreş müsabakalarının finalinde, Recep Kara ile Osman Aynur karşılaştı. Belindeki sakatlığı nedeniyle güreşmemesi önerilen Osman Aynur, sahaya çıktı. Yaklaşık 15 dakikalık güreşin ardından bir pozisyonda ters düşen Aynur, güreşe devam edemeyeceğini belirtince, Recep Kara başpehlivan oldu. Müsabakalar sonunda, Osman Aynur ikinci, Hasan Tuna ve Ali Rıza Kaya da üçüncü sırada yer aldı.

Başpehlivan Recep Kara, sezonun ilk güreşinde birinciliği elde ettiği için mutlu olduğunu söyledi. Güreşlerin Kırkpınar’ı aratmayacak şekilde kıran kırana geçtiğini ifade eden Kara, “Güzel güreşler olduğu kanısındayım. Kırkpınar güreşlerine de az bir zaman kaldı, kısmetse bu yıl altın kemer için Edirne’ye gideceğiz. İnşallah Allah emeklerimizi boşa çıkarmaz” dedi.

Finalde karşılaştığı Osman Aynur’un geçen yıl bel fıtığı ameliyatı olduğunu ve 2 yıldır da güreşemediğini belirten Kara, yine de güzel mücadele sergilediğini ifade etti. Kara, Aynur’a geçmiş olsun temennisinde bulundu.

Kumluca güreşlerinde ağalık için yapılan açık arttırmaya, kimse katılmadı. Belediye Başkanı Çetinkaya, güreş ağalığı için 150 bin lira önerdiklerini ancak talipli çıkmadığını, bundan dolayı da ağalık ihalesini iptal ettiklerini söyledi.

Güreşleri, Suriyeli Mültecilerden sorumlu Koordinatör Vali Veysel Dalmaz, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti Antalya Milletvekili Hüseyin Samani, Kumluca Kaymakamı Canan Hançer Baştürk, Şişli Kaymakamı Salih Işık, AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse, çevre ilçe belediye başkanları ve çok sayıda güreş sever izledi.

Müsabakalarda en iyi peşrev yapan pehlivan Ertuğrul Dağdeviren, en centilmen güreşçi Hasan Borucu ve en teknik pehlivan Durmuş Furkan Altın oldu.

Yayınlanma Tarihi:22:15,